‎ ‎ ‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Drużyna Harcerzy „Eskadra”‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Gromada Zuchów "Zakon Obrony Żywiołów"
Dołącz do nas!

2024

Akcje drużyny w 2024 roku:

Wigilia i święto Dziewiątki

Wigilia i święto Dziewiątki
Kościół pw. Opatrzności Bożej, Ochota-Rakowiec, 20.12.2024 r.

Wigilia drużyny harcerskiej 9 WDH im. gen. Stanisława Skalskiego „Eskadra” była niezapomnianym wydarzeniem, pełnym radości, rywalizacji i wspólnego świętowania. Oto relacja z tego wyjątkowego dnia!

Gra przedwigilijna

Zanim przeszliśmy do głównych obchodów, uczestniczyliśmy w grze, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Harcerze zostali podzieleni na kilka zespołów. Następnie każda grupa miała za zadanie stać w wyznaczonym polu i co jakiś czas otrzymywała prezenty. Na koniec patrol, który doprowadził Świętego Mikołaja na górę, otrzymał dodatkowe kilkanaście prezentów! W grze brały również udział zuchy!

Apel

Po emocjonującej grze udaliśmy się do kościoła pw. Opatrzności Bożej na ul. Dickensa, gdzie odbył się apel, na którym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń:

  1. Krajki:
    Otrzymali je wszyscy biorący udział w biegu. Kuba S. zdobył MAKSYMALNĄ ilość punktów, co zapewniło mu pierwsze miejsce! Warto wspomnieć, że krajki dostali także Michał „Rożek” Rogowski i Tomek Zalewski, członkowie kadry nowopowstałej gromady zuchowej.
  2. Zmiana przybocznych:
    Antek i Kapi zakończyli pełnienie funkcji przybocznych. Ich miejsce zajęli Szymon i Piotrek, którzy otrzymali zielone sznury!
  3. Nowi zastępowi: 
    Zastępy „Kraski” i „Jastrzębie” zakończyły okres próbny z wynikiem pozytywnym. Szymon i Artur otrzymali brązowe sznury zastępowych!

Wieczerza

Po apelu nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem. Wigilię odwiedził również ks. proboszcz Przemysław Ćwiek, który przeczytał Ewangelię i powiedział krótkie słowo do zgromadzonych harcerzy i rodziców. Później delektowaliśmy się pysznymi ciastami, które przygotowali przede wszystkim harcerze. Atmosfera była pełna serdecznych rozmów.

Kiedy skończyliśmy jedzenie, mogliśmy podziwiać reklamy ciast, które przygotowały zastępy. Były one nie tylko smakowite, ale i bardzo kreatywne!

Na koniec wszyscy w kręgu odśpiewaliśmy „Bratniaka”, co pięknie podsumowało naszą wspólną wigilię.

Wigilia drużyny harcerskiej „Eskadra” była pełna radości, przyjaźni i harcerskiego ducha. To wydarzenie na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników!

W wydarzeniu brało udział ok. 20 harcerzy, 7 wędrowników, 6 zuchów i 25 rodziców i przyjaciół – łącznie ok. 60 osób!

(mł. Artur K.)

zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/zu1ttJY6sy2h4RFa7

Zimowisko 2025 – informator

9 Warszawska Drużyna Harcerzy
im. gen. Stanisława Skalskiego „Eskadra”

Informator zimowiskowy 2025

Najważniejsze informacje:

  • Miejsce: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Skalnik”, ul. Szkolna 2, Bukowiec, 58-533 Mysłakowice
  • Termin: 8 – 15.02.2025 (sobota-sobota)
  • Wyjazd: 8 lutego godz. 4:39, dworzec Warszawa Centralna
  • Powrót: 15 lutego godz. 19:09, dworzec Warszawa Centralna
  • Kontakt:
    • Drużynowy i komendant: pwd. Jędrzej Rosłan HR, tel. 535 533 543, [email protected] 
  • Terminy oddawania karty uczestnika: na zbiórkach zastępów do 1 grudnia 2024

Można ją pobrać ⭢  Karta uczestnika 2025.pdf

Finanse:

  • Składka programowa: 1200 zł
    • I rata: do 1.12 – 500 zł
    • II rata: do 22.12 – 500 zł
    • III rata: do 19.01.2025 – 200 zł
  • Dane do przelewów:

Okręg Mazowiecki ZHR
ul. Ursynowska 36/38
02-605 Warszawa
Nr konta: 53 1020 1026 0000 1802 0554 8955
Tytuł: Składka programowa Imię Nazwisko(uczestnika) – Eskadra

Można zapłacić całość w dowolnym momencie.

  • Składka członkowska:
    • Każdy uczestnik zimowiska MUSI mieć opłacone składki członkowskie!
    • Co to są składki? Na co one idą? Na te pytania odpowie państwu telefonicznie drużynowy. Zapraszamy również na stronę drużyny, gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone: 

Ważne informacje:

Jeśli ktoś z Państwa miałby problem z wysokością kwot i opłaceniem ich – proszę o kontakt indywidualny.

Proszę o niezabieranie przez harcerzy smartfonów (kontakt z dzieckiem będzie zapewniony przez telefon opiekuna), konsoli, tabletów, komputerów, powerbanków – nie ponosimy odpowiedzialności za zgubiony i zniszczony sprzęt.

O zabieranych na wyjazd lekach i sposobie przyjmowania prosimy poinformować drużynowego.

Każdy harcerz pakuje plecak samemu w taki sposób, by był w stanie go swobodnie nosić mając wolne ręce! Nic nie może zwisać przytroczone do plecaka!

Warto by każdy pakował się sam lub brał aktywny udział w pakowaniu.

Na liście znajdują się naprawdę wyłącznie potrzebne rzeczy – nie ma sensu dopakowywać więcej.

W razie niejasności proszę kontaktować się z drużynowym.

ZBIÓRKA WYJAZDOWA W MUNDURACH!
POD RĘKĄ TRZEBA MIEĆ GRANATOWĄ KOSZULKĘ!

Zachęcamy do bycia z nami na bieżąco na:

9wdh.zhr.pl
9 WDH „Eskadra” – Facebook
@9eskadra – Instagram

NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE

Ubranie:

  1. kompletny mundur: rogatywka (ZHRowa) z lilijką, bluza mundurowa, pagony, przyszyte plakietki, spodnie bojówki, pas (czarny, skórzany), lilijka, chusta (granatowo/bordowa) lub krajka – zastępowi wskażą co trzeba poprawić/ uzupełnić w umundurowaniu – na sobie podczas zbiórki wyjazdowej
  2. buty mundurowe/ zimowe
  3. buty sportowe (do chodzenia po kwaterze)
  4. klapki
  5. polar (ci co mają – “dziewiątkowy”)
  6. ciepły sweter/ bluza
  7. koszulka termiczna
  8. szalik
  9. czapka
  10. rękawiczki (grube oraz czarne cienkie – one są częścią munduru zimowego)
  11. kurtka zimowa (stonowane kolory)
  12. spodnie wodoodporne/zimowe (stonowane kolory)
  13. kalesony
  14. spodnie dresowe
  15. koszulki z krótkim rękawem – 5 sztuk (stonowane kolory) – 1 szt. pod ręką podczas zbiórki wyjazdowej
  16. skarpety grube (2 pary)
  17. bielizna osobista – 7 kompletów
  18. piżama

Przy pakowaniu lub kupnie ubrań (od t-shirtów przez polary, do spodni i butów) prosimy o wybieranie stonowanych kolorów.

Przybory osobiste:

  1. przybory do szycia: 3 igły, nici w kolorach ubrań, zapasowe guziki (również do munduru)
  2. przybory do mycia: ręcznik, mydło, szampon (w małej buteleczce), szczotka i pasta do zębów, grzebień

Pozostałe niezbędne wyposażenie osobiste:

  1. ważna legitymacja szkolna
  2. przybory do pisania: notatnik, długopis i ołówek
  3. kompas/ busola
  4. pudełko zapałek
  5. latarka (+ zapasowe baterie)
  6. plecak duży (torba sportowa, walizka) + mały plecak marszowy albo chlebak

Wyposażenie dodatkowe/ na wędrówki:

  1. stuptuty
  2. suszarka do butów
  3. termos
  4. kilka plastrów + Octenisept (lub apteczka na zastęp)
  5. karimata (jedna na zastęp)

Złaz OH-y „Polot”

Złaz OH-y „Polot”
Strzegom, 22-24 listopada 2024 r.

W dniach 22-24 listopada odbył się złaz Organizacji Harcerzy ZHR „Polot”, był to drugi już złaz poświęcony reformie wędrownictwa. Podczas złazu uczestnicy mieli okazję wysłuchać podsumowania reformy stopni, wziąć udział w grupach warsztatowych oraz różnych aktywnościach sportowo-rekreacyjnych. Zajęcia podczas złazu mieli okazję prowadzić również nasi instruktorzy Kajtek, Szwejk, Sopel i Jędrzej. Hufiec „Zawrat” reprezentowało 10 harcerzy.

(phm. Szymon Kotański)

9 WGZ „Zakon Obrony Żywiołów”

We wrześniu 2024 nasze środowisko powiększyło się o gromadę zuchów – czyli jednostkę harcerską dla chłopców z klas 1-4.

Żeby dołączyć – wystarczy przyjść na zbiórkę! Odbywają się one co tydzień w soboty od 10:30 do 12:00 pod Szkołą Podstawową nr 264.

Odezwij się do Wodza Gromady – Michała „Rożka” Rogowskiego – [email protected]

Wyprawa ZZ-tu w góry

Wyprawa ZZ-tu w góry
Beskid Sądecki, Pieniny, 8-11.11.2024

8 listopada godzinie 23:20, w atmosferze pełnej ekscytacji, spotkaliśmy się na dworcu Warszawa Centralna, aby rozpocząć naszą wyprawę w góry. Podróż rozpoczęła się od nocnego przejazdu, który trwał do godziny 7:20 następnego dnia. Z radością wysiedliśmy na przystanku Nowy Sącz, gdzie postanowiliśmy zrobić zakupy na najbliższe 3 doby. Po zaopatrzeniu się w niezbędne produkty, wsiedliśmy do autobusu, który zawiózł nas do malowniczej wsi Zabrzeż. Z Zabrzeża ruszyliśmy pieszo w kierunku wsi Zarzecze, a stamtąd rozpoczęliśmy wspinaczkę na szlak.

Droga stawiała nam pełno wyzwań, ale z każdym krokiem coraz bardziej podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Dotarliśmy do schroniska „Przehyba” o godzinie 18:30, gdzie czekała na nas zasłużona przerwa na obiado-kolację. Po posiłku, zmęczeni, ale szczęśliwi, udaliśmy się na spoczynek, aby nabrać sił na kolejny dzień.

10 listopada o godzinie 8:00, wyruszyliśmy w dalszą podróż z nieznacznie lżejszymi plecakami, mając za cel wieś Jaworki. Po drodze, na szlaku, mieliśmy okazję wspiąć się na taras widokowy umieszczony na skale, z którego rozciągał się przepiękny widok na okoliczne góry i doliny. Wspinaczka była wymagająca, ale widok wynagrodził wszelkie trudy. Po długiej wędrówce dotarliśmy do wsi Jaworki około godziny 19:00, zmęczeni, ale zadowoleni z dnia pełnego wrażeń. Gdzie zjedliśmy kolacje , po której szybko udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby zregenerować siły na kolejny dzień.

10 listopada (jak i poprzedniego dnia) przeszliśmy 21 km, kontynuując naszą podróż przez malownicze szlaki, aż do momentu, gdy zbliżyliśmy się do naszego finalnego celu. Mimo zmęczenia, radość z pokonywania kolejnych kilometrów była ogromna. Wieczorem odpoczywaliśmy, ciesząc się wspólnym czasem.

11 listopada – ostatni dzień naszej wyprawy zaczął się wcześnie rano, a przed nami pozostał tylko krótki odcinek. Przeszliśmy ostatnie 10 km, by dotrzeć na Wysoki Wierch, gdzie w ramach uczczenia święta Niepodległości, zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn narodowy. Chwile te były pełne refleksji, dumy i wzruszenia, będąc doskonałą okazją, by poczuć się częścią większej wspólnoty i historii. W tym dniu zakończyliśmy naszą górską przygodę, pełni niezapomnianych wspomnień, doświadczeń i wzbogaceni o nowe umiejętności. Każdy z nas wrócił z wyprawy z poczuciem satysfakcji i wdzięczności za wspólnie spędzony czas, a także za siłę, którą zyskaliśmy dzięki pokonaniu trudności.

Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni nowych wspomnień i gotowi na kolejne wyzwania. Podsumowując: podczas czterodniowego wyjazdu zastępowych i kadry, pokonaliśmy w sumie 58 km. Wspólne wędrówki po górskich szlakach pozwoliły nam nie tylko na poznanie się bliżej, ale także na docenienie piękna polskiej przyrody i narodowego dziedzictwa.

(wyw. Szymon Tracz)

Zapis trasy: https://pl.mapy.cz/s/kegenatele

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/si8Ng4566S8cUevU8

Gra drużyny

Gra drużyny
park im. Zasława Malickiego, 26 października 2024 r.

W pewną słoneczną, październikową sobotę „Eskadra” spotkała się w parku im. Zasława Malickiego na grze drużyny. Gra trwała od 10:30 do 13:00.

Po grze odbył się apel, na którym Piotrek i Kuba dostali bordowo-granatowe chusty, a zastęp „Śmieszki” zakończył okres próbny z wynikiem pozytywnym! Tym samym wyw. Stefan Nowina Konopka dostał brązowy sznur zastępowego! W zastępie próbnym „Jastrzębie” doszło do zmiany – Tymon ze względu na kontuzję nogi musiał ustąpić z prowadzenia zastępu i przekazał go w ręce mł. Artura K. Na grze było obecnych 20 osób, a na apelu dodatkowo jeden wędrownik.

(wyw. Stefan Nowina Konopka)

Album ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/hSU4wY3K6zk7pQKE6

Msza za Zawiszaków i powołanie 9 próbnej Warszawskiej Gromady Zuchów „Zakon Obrony Żywiołów”

Msza za Zawiszaków i powołanie 9 próbnej Warszawskiej Gromady Zuchów „Zakon Obrony Żywiołów”
kościół św. Jacka, 24 października 2024 r.

Jak co roku w trzeci czwartek października o godzinie 18:00 rozpoczęła się msza za Zawiszaków, czyli byłych harcerzy 16 WDH. Wspólna historia zobowiązuje nas do pamiętania o bohaterach, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę w ciągu ostatnich 113 lat trudnej historii Polski. Szczególnie modliliśmy się za zmarłego w niedzielę 20.10.2024 Włodzimierza „Duszę” Dusiewicza, byłego drużynowego 16.

„Eskadrę” reprezentowała część ZZ-tu, który po mszy wziął również udział w apelu szczepu Warszawskiej Szesnastki. Co ważne, na apelu został odczytany rozkaz hufcowego powołujący 9 próbną Warszawską Gromadę Zuchów „Zakon Obrony Żywiołów” – w skrócie ZOŻa. Pełniącym obowiązki wodza został Michał Rogowski – WIELKIE gratulacje i cieszymy się z niezwykle dobrych wieści!

(pwd. Jędrzej Rosłan HR)

Wyprawa instruktorów hufca w góry Świętokrzyskie

Wyprawa instruktorów hufca w góry Świętokrzyskie
18-20 października 2024 r.

W pewien słoneczny weekend października 7 instruktorów (i 3 osoby z otwartymi próbami pwd.) Szesnastki i Dziewiątki wybrało się na wyprawę w góry Świętokrzyskie. Trasa licząca blisko 50km prowadziła przez Kielce, górę Radostowa, Łysicę, Bodzentyn i Sieradowicki Park Krajobrazowy, a skończyła w Suchedniowie. W trakcie wyprawy odbyły się również kapituły stopni HR. Wróciliśmy do domów napowietrzeni, w dobrych nastrojach i przede wszystkim z lepszymi relacjami.

(pwd. Jędrzej Rosłan HR)

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/dgEWCRCFTRwzH1hz7

Gra drużyny

Gra drużyny
forty Korotyńskiego, 5 października 2024 r.

Piątego października mieliśmy okazję w składzie całej drużyny (22 osób) udać się na Forty Korotyńskiego, na których odbyła się gra drużyny. Polegała ona na rozwiązywaniu przeszkód na punktach. Tego dnia wcieliliśmy się w Powstańców ukrywających się w ruinach Warszawy po kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pomiędzy przeszkodami byliśmy narażeni na złapanie przez wroga – Niemca. Na każdym punkcie dostawaliśmy część mapy – po złożeniu w całość ukazała nam miejsce konwoju niemieckiego, który mieliśmy za zadanie rozbić, by zdobyć rozkaz.

W ostatecznym starciu rozkaz zdobył jeden z harcerzy zastępu Jastrzębie. Grę zakończył i podsumował apel, podczas którego rozkaz ten został przeczytany. Pierwsze miejsce zdobył zastęp Jastrzębie, drugie zastęp Śmieszki oraz trzecie Kraski. Ponadto, na apelu piątka starszych zastępowych (CS, Mikołaj, Janek A. , Janek P. i Kostek) zostali skierowani do 16 WDW „Oldboys”. Zostały również otwarte okresy próbne nowych zastępów. Wyżej opisana przygoda trwała około trzech godzin, był to świetnie spędzony czas.

(wyw. Szymon Tracz)

Album ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/cbshPfpapkjcyVsz6

Życiorys gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego

Drużyna posiada patrona, jest nim generał brygady pilot Stanisław Skalski.

Nadanie patrona odbyło się 1 października 2023 roku w parku Forty Korotyńskiego. Rozkaz przeczytał obecny na miejscu hufcowy phm. Mateusz Kaczkowski.


Kalendarium życia patrona:

  • 27 listopada 1915 r. – urodzenie w Kodymie
  • maj 1933 r. – zdanie matury
  • 1935 r. – wstąpienie do wojska, kurs pilotażu motorowego w Łucku
  • 1936 r. – początek nauki w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (“Szkoła Orląt”)
  • 1 października 1938 r. – mianowanie na stopień podporucznika
  • wrzesień 1939 r. – kampania wrześniowa – dowódca klucza w 142. eskadrze myśliwskiej
    • 1 września 1939 r. – atak na samolot rozpoznawczy, pomoc Niemcowi
    • 2 września 1939 r. – pierwsze zestrzelenie
    • 2-4 września 1939 – tytuł pierwszego alianckiego asa ; rekord zestrzeleń podczas kampanii wrześniowej (2 bombowce Dornier Do 17, 2 Hs-126, Junkers Ju 87)
    • 17 września 1939 r. – przekroczenie granicy z Rumunią
  • 27 stycznia 1940 – dotarcie do Anglii
  • jesień 1940 – bitwa o Anglię
  • 13 lutego – 22 lipca 1943 r. – działalność „Cyrku Skalskiego” w Afryce Północnej
  • 8 czerwca 1947 r. – powrót do Polski
  • 25 lipca 1948 r. – pobyt w areszcie na ul. Rakowieckiej
  • 7 kwietnia 1950 r. – skazanie na śmierć
  • 20 kwietnia 1956 r. – zwolnienie z więzienia
  • 15 września 1988 r. – Skalski mianowany generałem brygady
  • 1989 r. – początek kariery politycznej
  • 12 listopada 2004 r. – śmierć

Miejsca związane z patronem:

  • ul. Filtrowa – miejsce pojmania generała w 1948 roku
  • aleja Wyzwolenia 10 – warszawski dom
  • ul. Rakowiecka 37 – więzienie, w którym przebywał
  • Kodyma koło Odessy (na dzisiejszej Ukrainie) – miejsce urodzenia
  • Powązki Wojskowe – miejsce pochówku

Życiorys patrona:

Polski pilot, as myśliwski drugiej wojny światowej, uczestnik bitwy o Anglię. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Stanisław Skalski urodził się 27 listopada 1915 roku w Kodymie koło Odessy. Był jedynakiem. Jego rodzina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeniosła się do kraju i osiadła w Dubnie. W 1933 roku Skalski zdał maturę i za namową ojca poszedł na Politechnikę Warszawską, którą porzucił później dla Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. Jego prawdziwą pasją było jednak lotnictwo.

Ukończył kurs szybowcowy oraz lotnicze przysposobienie wojskowe. Odbył szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, po czym w 1936 roku zaczął się uczyć w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Skończył także Wyższą Szkołę Pilotażu w 1938 roku. Gdy wybuchła II wojna światowa, służył jako oficer w 142. Eskadrze Myśliwskiej w Toruniu. Wykonując zadania bojowe, stał się najskuteczniejszym polskim lotnikiem kampanii wrześniowej i pierwszym alianckim asem myśliwskim w czasie II wojny światowej. Po 17 września przez Rumunię dotarł do Wielkiej Brytanii. Przeszkolono go na brytyjskich samolotach, po czym wziął udział w bitwie o Anglię w składzie 501. Dywizjonu Myśliwskiego RAF.

W 1941 roku został przeniesiony do 306. Dywizjonu wykonującego misje bojowe nad Europą. Piął się po kolejnych stopniach kariery Polskich Sił Powietrznych zostając między innymi dowódcą eskadry w polskim 316. Dywizjonie. Na początku 1943 roku przeniósł się do północnej Afryki do Polskiego Zespołu Myśliwskiego (Polish Fighting Team), który ze względu na swoją niezwykłą skuteczność (najskuteczniejsza jednostka myśliwska w Afryce Północnej!) został nazwany „Cyrkiem Skalskiego”. Po zakończeniu wojny Anglicy proponowali mu pozostanie na Wyspach, przyjęcie brytyjskiego obywatelstwa oraz posadę wykładowcy. Skalski jednak zdecydował o powrocie do Polski.

W 1947 roku znalazł się nad Wisłą i został przyjęty do Wojska Polskiego. W 1948 roku Stanisława Skalskiego aresztowano pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii, był przez lata przetrzymywany w areszcie MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie i torturowany. W dniu 7 kwietnia 1950 roku został skazany na karę śmierci w tak zwanym „procesie kiblowym”. Przez rok przebywał w celi śmierci. W 1951 roku na skutek prośby matki pilota prezydent Bolesław Bierut skorzystał z prawa łaski, Bierut postanowił go ułaskawić (zamieniono mu karę na dożywocie). 2 kwietnia 1956 roku Naczelny Sąd Wojskowy uchylił ciążący na nim wyrok i zwolnił go z więzienia i zrehabilitował. W 1957 roku powrócił do wojska w stopniu majora. W 1972 roku na własną prośbę odszedł do rezerwy. W 1991 roku z Chrześcijańskiej Demokracji, a w 1993 r. z Samoobrony bezskutecznie kandydował do Sejmu RP. Działał w ZBOWiDzie i Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zmarł 12 listopada 2004 roku w domu pomocy społecznej. Jego wspomnienia z okresu kampanii wrześniowej pt. Czarne krzyże nad Polską było wpierw publikowane w odcinkach przez czasopismo „Kierunki”, a w 1957 zostały wydane przez wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. (źródło: ciekawostkihistoryczne.pl)

Dziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 29 lipca – 2 sierpnia 2024 r.

Na przełomie lipca i sierpnia „Eskadra” w składzie 12 osób wzięła udział w wyjątkowym zlocie harcerskim. Równo w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ponad 800 harcerek i harcerzy z ZHR-u spotkało się z innymi harcerzami z organizacji harcerskich z całej Polski, by godnie uczcić tę okrągłą rocznicę. Przez 5 dni uczestniczyliśmy w wielu akcjach: grach, ognisku, akcji rozwieszania biało-czerwonych wstążek, malowaniu flagi, apelach, wizytach w muzeach i defiladzie!

Pomimo tłumów harcerzy na zlocie, udało nam się porozmawiać bezpośrednio z Kombatantem, a także pełnić służbę ze sztandarem Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy w najważniejszym dniu – 1 sierpnia. Byliśmy m.in. na Mokotowie, Powązkach i Kopcu Powstania. Wysłuchaliśmy wielu ważnych przemówień, w tym kombatanckich i prezydenckich.

Dodatkowo, 29 lipca w Cytadeli Warszawskiej miał miejsce apel drużyny, na którym szer. Bruno M. otrzymał chustę! „Eskadra” upamiętniła okres Powstania poprzez noszenie opaski powstańczej przez cały obóz letni aż do 2 października. Drużynowy Jędrzej Rosłan sfotografował całe wydarzenie, link do zdjęć znajduje się niżej.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za tę niepowtarzalną, historyczną okazję do świętowania i poznania historii Powstania Warszawskiego. Na pewno zapadnie w pamięci Dziewiątkowiczów na długo.

(pwd. Jędrzej Rosłan HR)

Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1Frtu8IS8OfcRQEOd5ffBo88H65vuwI3I?usp=sharing

Obóz 2024

Obóz 9 WDH, 5 WDH i 4 RDH-ek
jez. Niewlino, 30 czerwca – 21 lipca 2024 r.

W dniach 30 czerwca – 21 lipca “Eskadra” w składzie 13 osób udała się na drugi w swojej historii obóz letni. W tym roku wybraliśmy się nad jezioro Niewlino znajdujące się niedaleko Czaplinka. Dziewiątka wyruszyła na wspólną przygodę wraz z dwoma drużynami: 4 Raciborską Drużyną Harcerek ,,Stellae” i 5 Wodzisławską Drużyną Harcerzy ,,Wilki”.

Dużo się działo:

  • zdobyliśmy prawie 60 sprawności
  • Antoni Popiel przed obozem warunkowo zaliczył próbę HO, a na wyjeździe został już oficjalnie Harcerzem Orlim
  • Mikołaj, Janek P. oraz Janek A. zdobyli stopień ćwika
  • Kostek i CS zaliczyli bieg, a do zamknięcia stopnia brakuje im bardzo niewiele
  • Trzech młodzików: Tymon, Szymon oraz Ignacy zdało na stopień wywiadowcy

Obóz był dla nas nowym doświadczeniem, ponieważ nie znaliśmy przedtem żadnej drużyny, z którą mieliśmy przyjemność spędzać lipiec i niestety zapisał się w historii jako wyjazd z najmniejszą liczbą uczestników. Nawiązaliśmy jednak nowe znajomości, które przetrwają długo. Na obozie zarówno spędzaliśmy czas na integracji, jak i w ścisłym gronie drużyny. Jezioro Niewlino okazało się przepiękne, a atmosfery dodawały samoloty Su-22 latające prawie codziennie około 100-200 metrów nad naszymi głowami. Funkcję oboźnego pełnił HO Antoni Popiel, który dopiął swego zadania i dzięki niemu ZZ “Eskadry” wreszcie założył specjalnie haftowane bluzy. Reszta drużyny również mogła wrócić do Warszawy z grubszymi plecakami, gdyż przyjechał upragniony merch: granatowe polarki, koszulki i czapki z pięknym, bordowym logiem naszej drużyny.

Wyjazd na pewno zapadnie nam w pamięci z kilku powodów: głębszego poznawania historii Powstania Warszawskiego i Stanisława Skalskiego, udanych biegów na stopnie, chatek, zwiadów, gier zastępów i kadry, wędrówki po umocnieniach Wału Pomorskiego, rajdów w Szczecinie i pizzy w Poznaniu.

Punktacja zastępów wyglądała następująco:

  1. Gronostaje – 174 pkt
  2. Żmije – 144 pkt
  3. Patrol “Janki” – 134 pkt
  4. Śmieszki – 104 pkt

Album ze zdjęciami „Eskadry”: https://photos.app.goo.gl/3hdWSGnbB8fvAF8Q9
oraz „Wilków”: https://photos.app.goo.gl/b1KVV1gTeryu9nf27

Spływ ZZ z 299 WDH-ek „Rude Mrówy”

Spływ kajakowy ZZ-tów 9 WDH-y „Eskadra” i 299 WDH-ek „Rude Mrówy”
Tomaszów Mazowiecki – Pilica – Nowe Miasto nad Pilicą, 30 maja – 2 czerwca 2024 r.

30 maja zaczął się kilkudniowy spływ naszego ZZ-tu razem z ZZ-tem 299 WDH-ek „Rude Mrówy”

W czwartek 30 maja wyjechaliśmy z dworca zachodniego ok. 8:00. Tuż po przyjeździe udaliśmy się na procesje Bożego Ciała. Tuż po procesji zaczeło padać, więc cudem ominęliśmy deszcz. Gdy burza się skończyła, poszliśmy na miejsce biwakowe, gdzie zrobiliśmy obiad i zakończyliśmy dzień. Już z samego rana spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie, po którym poszliśmy na zakupy. Finalnie wypłynęliśmy dopiero około 12:30, ponieważ w Biedronce nie chciano nam wydać faktury. Nieśpiesznym tempem popłynęliśmy do następnego miejsca noclegowego.

W sobotę wstaliśmy wcześnie z obawy przed deszczem i po uprzątnięciu wszystkich rzeczy wyruszyliśmy około 9. Dopłynęliśmy o 13.30 i rozbiliśmy namioty. Można by rzec, że mieliśmy bardzo duże szczęście, ponieważ pomimo zapowiadanych burz i deszczy w sobotę nie spadła na nas ani jedna kropla. Po rozbiciu namiotów oraz zjedzeniu obiadu i wykąpaniu się przyszedł czas na piłkarskie emocje, a mianowicie finał Ligi Mistrzów.

Następnego dnia dopłynęliśmy do naszego celu: Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie udaliśmy się do kościoła, a następnie na przepyszną pizzę i później na autobus.

Cały wyjazd zakończyliśmy w miejscu rozpoczęcia pożegnalnym kręgiem. Podsumowując: przepłynęliśmy 50 km w 3 dni dobrze się przy tym bawiąc.

(wyw. Jan Artych, wyw. Mikołaj Kamiński)

cały album ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/6NAU154Eoa1c6nxG6