zhr

Służba w 7. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego

Służba w 7. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego
Powązki Wojskowe, 7 lutego 2026 r.

W sobotę 7 lutego 2026 roku o godzinie 12:00 na cmentarzu wojskowym Powązki harcerze 9 WDH oraz 16 WDH wzięli udział w upamiętnieniu 7. rocznicy śmierci byłego premiera RP, założyciela KOR i działacza opozycyjnego Jana Olszewskiego. Pełniliśmy wyjątkową i ważną służbę, która polegała na asystowaniu delegacjom, niesieniu i składaniu ich wieńców. Pełniliśmy również wartę honorową przy grobie zmarłego oraz wystawiliśmy poczet sztandarowy ZHR. Służba zakończyła się miłymi słowami ze strony innych osób obecnych. Z Dziewiątki obecnych na miejscu było pięć osób, z Szesnastki siedem.

Wszystkie zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/XpeR5xAftKEqkzgK9

(szer. Marcel Ś.)

Strona wpisuSłużba w 7. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego

Wigilia z Powstańcami

Wigilia z Powstańcami
Muzeum Powstania Warszawskiego, 12 grudnia 2023 r.

We wtorek 12 grudnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się Wigilia z Powstańcami. W wydarzeniu brali udział harcerze, między innymi piątka druhów z naszego hufca „Zawrat”, w tym dwóch z „Eskadry”.

Drużynowy Jędrzej Rosłan i zastępowy Kostek Chmielewski mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję bezpośrednio porozmawiać z Bohaterami, którzy blisko 80 lat temu walczyli w naszym mieście o wolność i honor. W trakcie uroczystości przemawiali przedstawiciele władz Warszawy, chór śpiewał kolędy, a nawet była chwila zadumy przy słowie kapłana i dzieleniu się opłatkiem.

W Muzeum spotkaliśmy też Zawiszaka, byłego drużynowego Szesnastki Włodzimierza Dusiewicza ps. „Dusza”. Obecni byli także przedstawiciele władz Okręgu Mazowieckiego ZHR.

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu! (pwd. Jędrzej Rosłan)

Album ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/snaxVQRDPogKY5jJ6

Strona wpisuWigilia z Powstańcami

Drużynowy na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie!

Drużynowy na ŚDM
Lizbona, 1-6 sierpnia 2023

Drużynowy „Eskadry” – pwd. Jędrzej Rosłan od razu po obozie wsiadł w samolot i poleciał do rozpalonej słońcem Portugalii na Światowe Dni Młodzieży, by dołączyć do pielgrzymki ZHR / ŚDM. Wydarzenia centralne odbywały się w dniach od 1 do 6 sierpnia w stolicy tego kraju – Lizbonie 🇵🇹

Oto kilka słów od niego:
„Nasze główne aktywności skupiały się na służbie na polskim stadionie, który zlokalizowany był w dzielnicy Alvalade. Były to głównie służba medyczna (HOPR-u) i porządkowa. Ja miałem przyjemność dołączyć do Biura Prasowego ZHR i zostałem jednym z oficjalnych fotografów wyjazdu. W ciągu dnia zawsze mieliśmy trochę wolnego czasu na zwiedzanie miasta, chociaż i tak niestety zdecydowaną większość dnia zajmowało stanie w kolejkach po jedzenie w restauracjach (w niektórych mogliśmy jeść za darmo dzięki wykupionym pakietom) i dojeżdżanie, ponieważ punkt noclegowy znajdował się w miejscowości Santarém oddalonej o 70km od Lizbony.

Najbardziej niesamowitymi momentami były Msza otwierająca 1 sierpnia oraz czuwanie z papieżem w sobotnią noc i poranna Msza niedzielna. Gigantyczne tłumy (ponad 1,5 miliona osób), które zebrały się wtedy na polach Tejo-Trancão robiły wielkie wrażenie.

Z chęcią opowiem więcej każdemu o tegorocznym ŚDM-ie i nie tylko – po zakończeniu wydarzeń w Lizbonie przejechałem 2300 km autostopem z dziewczyną przez Portugalię, Hiszpanię i Francję aż do Włoch – to też była niezła przygoda!”

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej Jędrzeja ze Światowych Dni Młodzieży pod linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1ujrDNR3iREkP-mqFxIPJfqwvoxobl6n_?usp=drive_link

(pwd. Jędrzej Rosłan)

Strona wpisuDrużynowy na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie!