‎ ‎ ‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Drużyna Harcerzy „Eskadra”‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Gromada Zuchów "Zakon Obrony Żywiołów"
Dołącz do nas!

Gra drużyny 11.11

Gra w święto Niepodległości
Warszawa, Pole Mokotowskie, 11 listopada 2023 r.

W święto Niepodległości „Eskadra” zebrała się na zbiórce drużyny by wziąć udział w grze okolicznościowej przygotowanej przez kadrę. Na miejscu stawiło się 15 osób – zastępy najpierw wykonały zadania na punktach, następnie wywalczyły zwycięstwo w krótkiej klepie na Polu Mokotowskim. Po grze drużyna stanęła do Hymnu, by uczcić Niepodległość. (pwd. Jędrzej Rosłan)

Msza za Zawiszaków

Msza za Zawiszaków
Kościół św. Jacka, Stare Miasto, 19 października 2023

Jak co roku w trzeci czwartek października odbyła się Msza w intencji byłych harcerzy 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy. Uroczystość miała miejsce w kościele Dominikanów na ul. Freta 10 i rozpoczęła się z Mszą o 18:00, a skończyła wspomnieniem Zawiszaków i wszystkich walczących w obronie Ojczyzny. Na miejscu było obecne kilkanaście osób, w tym 3 druhów z „Eskadry”. (pwd. Jędrzej Rosłan)

Obóz 2023 – relacja

Obóz 9 WDH, 16 WDH, 20 WDH-ek i 63 KDH-ek
jez. Tupadły, 3-27 lipca 2023

W dniach 3-27 lipca 2023 odbył się pierwszy letni obóz  ,,Eskadry”. Przez kilka pierwszych dni harcerze budowali m.in. prycze i półki. W następnych dniach odbyły się zwiady, podczas których zastępy musiały znaleźć sobie nocleg i wykonać przeróżne zadania. Przed świętem obozu odbyły się dwa biegi. Najpierw na krajkę, w którym pierwsze miejsce zdobył szer. Artur K. Później w drugim, łączonym z ,,Grunwaldem” biegu na młodzika pięciu harcerzy ,,Eskadry” otrzymało stopień, a pierwsze miejsce zajął szer. Maciej Grzegorski! W niedzielę 16 lipca uczestnicy obozu mogli spotkać się ze swoimi rodzinami i spędzić z nimi cały dzień. Po święcie odbyły się rajdy, podczas których nasi harcerze pojechali do Koszalina i odwiedzili Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Następnie pojechali do Kołobrzegu i mogli wykąpać się w morzu. Na przestrzeni kolejnych dni odbyły się manewry i łączony z ,,Grunwaldem” bieg na wywiadowcę, w którym drugie miejsce zajął mł. Stefan Nowina-Konopka! 26 lipca rozpoczęła się rozpionierka. Ostatniego dnia, po zakończeniu prac odbył się apel, w którym harcerze ,,Eskadry” dowiedzieli się się, że pierwsze miejsce w punktacji zajął zastęp „Ibisy”! Gdy miejsce obozowe było już puste, harcerze pojechali na dworzec kolejowy gdzie zawiązano pożegnalny krąg utworzony przez wszystkich uczestników obozu oraz ich rodziców. (mł. Artur K.)

Link do wpisu do kroniki: https://9wdh.zhr.pl/oboz-2023/

Link do albumu ze zdjęciami z obozu: https://photos.app.goo.gl/romR5TXmXfMNUC1a9

I Kampania – święto drużyny

I Kampania – święto drużyny
park Forty Korotyńskiego, 1 października 2023

Po ogłoszeniu wyników Turnieju Drużyn Leśnych „Eskadrowicze” wcale nie wrócili do domów, ale udali się na święto drużyny nazwane „I Kampanią”. Wydarzenie to odbyło się w parku Forty Korotyńskiego i trwało od godziny 13:00 do 16:00. Całość rozpoczęła się wspólną grą z rodzicami i gośćmi, a zakończyła apelem i słodkim poczęstunkiem. Apel był niezwykle istotny, obchodziliśmy wtedy pierwszą rocznice powstania „Eskadry” i hufcowy phm. Mateusz Kaczkowski przyznał drużynie patrona – generała Stanisława Skalskiego. Podczas apelu dwóch zastępowych, nowo mianowani ćwikowie Piotr Szewczyk i Szymon Bar zdjęli brązowe sznury i przeszli do drużyny wędrowników. Drużynowy nadał również proporzec drużyny i mianował na proporcowego mł. Tymona Wosika. Po apelu zrobiono pamiątkowe zdjęcie, była możliwość wpisania się do kroniki i skosztowania ciast upieczonych przez drużynowego i zastęp „Żmije”. Po tym bardzo wyczerpującym weekendzie wszyscy wróciliśmy do domów.

(pwd. Jędrzej Rosłan)

Zachęcamy do zapoznania się z rozkazem:

Link do albumu ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/eRNipV6owYPyYz5w5

Turniej Drużyn Leśnych

Turniej Drużyn Leśnych
Zalesie Górne, 29.09-1.10.2023

Od piątku do niedzieli 9 WDH „Eskadra” w składzie 17 harcerzy dzielnie walczyła w Zalesiu Górnym o tytuł najlepszej drużyny męskiej na mazowszu. Rywalizacja trwała od piątku do soboty, a w niedzielę ogłoszono wyniki. Drużyna zajęła drugie miejsce plasując się na podium z wynikiem 79 punktów. „Eskadra” osiągnęła taki sam lub lepszy wynik od zwycięskiej drużyny w aż 5 z 6 liczonych kategorii. Jest to wielki sukces drużyny, która została czwartą najlepszą drużyną na mazowszu (dwie drużyny osiągnęły kategorię puszczańską, a trzecia wygrała TDL). Nie możemy doczekać się następnego turnieju kategoryzacyjnego!

Poniżej dokładniejsza relacja:

W piątek po południu wszystkie drużyny uczestniczące w turnieju rozłożyły swoje podobozy i wzięły udział w pierwszej grze – nocnej. Drugi dzień rozpoczął się grą poranną. Po południu drużyny musiały zrobić sobie obiad, a później rozpoczęły się dwie kolejne gry, które odbywały się w tym samym czasie. Pierwsza to „gra kadr”, a druga to oczywiście „gra drużyn”. Trzeciego dnia ogłoszono wyniki rywalizacji oraz odprawiona została Msza św dla uczestników turnieju. Około godziny dwunastej „Eskadra” wróciła do Warszawy na święto drużyny – link do artykułu: 9wdh.zhr.pl/swieto-druzyny-i-kampania (wyw. Jan Artych, pwd. Jędrzej Rosłan)

„Eskadra” zajęła drugie miejsce na turnieju, zdobywając 79 punktów (5 pkt za liderem – 2 MDH-y „Oleandry”). Wygrała lub zremisowała z wygranym w 5 z 6 kategoriach, niestety przegrywając w kluczowej grze porannej. Tak prezentuje się dokładna punktacja turniejowa:

Link do albumu ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/eRNipV6owYPyYz5w5

Gratulacje dla zwycięzców!

I Kampania – pierwsza rocznica powstania drużyny – ZAPROSZENIE

Drodzy Rodzice, przyjaciele i znajomi!
Serdecznie zapraszamy Was na I Kampanię – święto drużyny, które co rok odbywać się będzie 1 października, w dniu powstania drużyny!

W tym roku spotkamy się w parku Forty Korotyńskiego tuż po powrocie drużyny z Turnieju Drużyn Leśnych w niedzielę ok. godziny 13:00.

W programie przewidujemy:
🔹 krótką grę podsumowującą zeszły rok
🔹 bardzo, bardzo ważny apel (zmiany w drużynie, przyznanie proporca drużyny oraz nadanie patrona⚜)
🔹 słodki poczęstunek przygotowany przez zastępy i kadrę
🔹 wpis do kroniki drużyny🧾
🔹 pamiątkowe zdjęcie📸
🔹 kominek i śpiewanki (jeśli czas pozwoli – z niespodzianką)

Będziemy bardzo szczęśliwi móc Was zobaczyć na miejscu!
Zapraszamy❗

Kurs Zastępowych

Kurs zastępowych w hufcu „Zawrat”
Zielonka, 15-16 września 2023

W piątek 15.09 o godzinie 17.40 starsi harcerze z naszej drużyny i z innych jednostek hufca “Zawrat” spotkali się na Polu Mokotowskim przy pomniku Szczęśliwego Psa, by rozpocząć kurs zastępowych. O godzinie 19:00 po grze terenowej, którą rozpoczęły się zajęcia kursanci wraz z kadrą kursu pojechali do Zielonki, by tam spędzić noc. Od rana na miejscu noclegu odbywały się wykłady prowadzone przez kadrę kursu. Zakończenie nastąpiło po apelu, na którym hufcowy zaliczył kurs wszystkim jego piętnastu uczestnikom. Z “Eskadry” jako kadra w KZ-cie wzięli udział: Kacper, Antoni, Mikołaj i Piotrek, a jako kursanci: Stefan, Tymon, Janek A. i Ignacy. (wyw. Mikołaj Kamiński)

IV. Rajd do Pęcic – relacja

IV. Rajd do Pęcic
Ochota-Pęcice, 9 września 2023

Wszystko zaczeło się w sobotni poranek kiedy to pomagałem przy rozdawaniu pakietów startowych obok sali siostry Faustyny. Po rozdaniu wszystkim uczestnikom pakietów udałem się na drugie miejsce rozdawania pakietów, tym razem dla rajdu rowerowego (wcześniejszy był pieszy). Oczekiwałem tam również na mój zastęp, który miał sie tam zjawić by wziąć udział w rajdzie. Gdy już mój zastęp znalazł się na miejscu startu oraz zostały rozdane wszystkie pakiety ruszyliśmy wraz z przewodnikiem w trasę do Pęcic. Na miejscu byliśmy koło południa. Skorzystaliśmy z możliwości pożywienia się oraz zaczęliśmy układać ognisko, ponieważ zostaliśmy do tego wyznaczeni. Gdy już wszystko było gotowe, ubraliśmy się w mundury i poszliśmy na apel. Po apelu czekaliśmy na ognisko no i oczywiście całość zakończyła się powrotem do domu. (ćw. Piotr Szewczyk)

Wpis do kroniki z IV. Rajdu do Pęcic: https://9wdh.zhr.pl/iv-rajd-do-pecic/

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową: http://rajdpecice.16wdh.pl

IV. Rajd do Pęcic

IV. Rajd do Pęcic
Ochota-Pęcice, 9 września 2023

W sobotę 9 września odbył się czwarty Rajd do Pęcic współorganizowany przez harcerzy z „Szesnastki” oraz „Eskadry”. Przygotowania rozpoczęły się w piątek 8 września na miejscu w Pęcicach, dokąd w sobotę koło południa dotarło około 500 osób. W tym roku ścieżek dotarcia było aż pięć (piesza, rolkowa, rowerowa, kajakowa, samochodowa). Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek, odbył się apel pamięci oraz gra terenowa organizowana przez grupę rekonstruktorów. Uroczystości zakończyły się ogniskiem. Harcerze odpowiadali za przygotowanie techniczne Rajdu oraz za poprowadzenie ogniska. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu harcerzy ze wszystkich drużyn hufca „Zawrat”, w tym kilkanaście z „Eskadry”. (pwd. Jędrzej Rosłan)

Relacja z rajdu napisana przez zastępowego ćw. Piotra Szewczyka: https://9wdh.zhr.pl/iv-rajd-do-pecic-relacja

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową: http://rajdpecice.16wdh.pl

Uroczystości pod Barykadą Września

Obchody 84. rocznicy obrony pod Barykadą Września
Ochota, 1 sierpnia 2023

8 września b.r. nasza drużyna w składzie czterech zastępów udała się na coroczne obchody upamiętniające walki pod Barykadą Września 1939 roku. Po przybyciu na miejsce ustawiliśmy się w dwuszeregu, po czym uroczystość się rozpoczęła. Zawarte w niej były stałe elementy, w tym odśpiewanie hymnu narodowego, wszelkiego rodzaju przemowy, zapalenie znicza oraz złożenie pod pomnikiem wieńców od przedstawicieli różnych środowisk, organizacji, czy też szkół. Nasi harcerze oczywiście pomogli owe wieńce przenosić i składać. Odbyła się również salwa honorowa. Cała uroczystość trwała nieco ponad godzinę. Po jej zakończeniu zawiązaliśmy krąg i odśpiewaliśmy “Bratnie Słowo”, po czym niektórzy z nas poszli do domów, a niektórzy na prace porządkowe w siedzibie. (ćw. Szymon Bar)

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2023

1 sierpnia harcerze z naszej drużyny brali udział w kilku akcjach związanych z obchodami upamiętniającymi Powstanie Warszawskie. Pierwszą z nich było uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Parę godzin później nasi harcerze spotkali się ponownie, aby uczcić pamięć Powstańców podczas godziny „W”, a ich dzień zakończył się na śpiewaniu „(nie)zakazanych piosenek” na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dziękujemy Warszawskiej Szesnastce, oraz innym harcerzom i harcerkom za współuczestnictwo w obchodach. (HO Kacper Data)

Drużynowy na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie!

Drużynowy na ŚDM
Lizbona, 1-6 sierpnia 2023

Drużynowy „Eskadry” – pwd. Jędrzej Rosłan od razu po obozie wsiadł w samolot i poleciał do rozpalonej słońcem Portugalii na Światowe Dni Młodzieży, by dołączyć do pielgrzymki ZHR / ŚDM. Wydarzenia centralne odbywały się w dniach od 1 do 6 sierpnia w stolicy tego kraju – Lizbonie 🇵🇹

Oto kilka słów od niego:
„Nasze główne aktywności skupiały się na służbie na polskim stadionie, który zlokalizowany był w dzielnicy Alvalade. Były to głównie służba medyczna (HOPR-u) i porządkowa. Ja miałem przyjemność dołączyć do Biura Prasowego ZHR i zostałem jednym z oficjalnych fotografów wyjazdu. W ciągu dnia zawsze mieliśmy trochę wolnego czasu na zwiedzanie miasta, chociaż i tak niestety zdecydowaną większość dnia zajmowało stanie w kolejkach po jedzenie w restauracjach (w niektórych mogliśmy jeść za darmo dzięki wykupionym pakietom) i dojeżdżanie, ponieważ punkt noclegowy znajdował się w miejscowości Santarém oddalonej o 70km od Lizbony.

Najbardziej niesamowitymi momentami były Msza otwierająca 1 sierpnia oraz czuwanie z papieżem w sobotnią noc i poranna Msza niedzielna. Gigantyczne tłumy (ponad 1,5 miliona osób), które zebrały się wtedy na polach Tejo-Trancão robiły wielkie wrażenie.

Z chęcią opowiem więcej każdemu o tegorocznym ŚDM-ie i nie tylko – po zakończeniu wydarzeń w Lizbonie przejechałem 2300 km autostopem z dziewczyną przez Portugalię, Hiszpanię i Francję aż do Włoch – to też była niezła przygoda!”

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej Jędrzeja ze Światowych Dni Młodzieży pod linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1ujrDNR3iREkP-mqFxIPJfqwvoxobl6n_?usp=drive_link

(pwd. Jędrzej Rosłan)

Obóz 2023

Obóz 9 WDH, 16 WDH, 20 WDH-ek i 63 KDH-ek
jez. Tupadły, 3-27 lipca 2023

W dniach 3-27 lipca 2023 odbył się pierwszy letni obóz  ,,Eskadry”. Drużyna wyjechała nad jezioro Tupadły koło Wałcza wspólnie z czterema innymi drużynami:

  • 16 WDH „Sulima”
  • 16 WDH „Grunwald”
  • 20 WDH-ek „Orawa”
  • 63 KDH-ek „Droga”

Na obozie było łącznie 120 uczestników, w tym dwudziestu z Dziewiątki. Funkcję komendanta pełnił pwd. Szymon Kotański (szczepowy Szesnastki), funkcję kwatermistrzów Adam Skaskiewicz i Marta Babiarz. Oboźnym „Eskadry” został HO Kacper Data. Drużyna w trakcie obozu zdobyła 194 sprawności (średnio 9,7 na osobę). Wszyscy szeregowi otrzymali młodzika, na wywiadowcę zdali Stefan i CS, bieg na ćwika zaliczyli Piotrek i Szymon, a Kacper – przyboczny zamknął na kapitule stopień Harcerza Orlego! Dodatkowo, sześć osób otrzymało prawo do noszenia krajek.

Punktacja zastępów wygląda następująco:

  1. „Ibisy” – 230 pkt
  2. „Gronostaje” – 221 pkt
  3. „Żmije” – 179 pkt
  4. „Wydry” – 134 pkt

Zachęcamy do wspominek obozowych przy naprawdę gigantycznej ilości zdjęć:

Oraz do przeczytania relacji mł. Artura K.: https://9wdh.zhr.pl/oboz-2023-relacja/

(pwd. Jędrzej Rosłan)

Podsumowanie śródrocza

Podsumowanie śródrocza z ZZtem
22.06.2023, Okęcie

22 czerwca ZZ „Eskadry” spotkał się przy grillu, by podsumować mijające śródrocze. Policzyliśmy, że średnio w miesiącu przy ciągłej pracy zastępów odbywały się aż (lekko ponad) dwie akcje drużyny. W międzyczasie dzięki pomocy wielu osób udało się m.in.: uszyć chusty, zaprojektować i uszyć krajki, zaprojektować logo, uszyć proporce zastępów, zaprojektować plakietkę drużyny i postawić stronę drużyny. Patrzymy z nadzieją na obóz i do zobaczenia we wrześniu! (pwd. Jędrzej Rosłan)

Święto obozu 2023 – informator

Drodzy Rodzice i Przyjaciele!

Zapraszam Was serdecznie na święto obozu, które odbędzie się w dniach 15-16 lipca 2023. Święto obozu to dzień, w którym każdy może nas odwiedzić, wziąć udział w ognisku, w apelu drużyny, w specjalnej grze wspólnej oraz festiwalu obozowym, a także skosztować harcerskiego obiadu.

W tym roku prosimy o niezabieranie chłopaków z obozu na czas Święta – zorganizujemy miły czas dla wszystkich na miejscu, na pewno będzie okazja do odpoczynku.

Ramowy plan:

  • Sobota, 15 lipca
    • ~20:30 – ognisko z gośćmi
  • Niedziela, 16 lipca
    • ~10:00 – apele drużyn
    • ~11:30 – Msza Święta
    • ~12:45- wspólna gra
    • ~15:00 – obiad
    • ~16:00 – festiwal
    • ~18:30 – koniec święta obozu, kolacja dla harcerzy

Uwaga!
Goście mogą nocować pod własnymi namiotami na terenie obozu!

Samochody należy zostawić przed wjazdem do lasu, ok. 1km od obozu.
Zapraszamy na wspólny obiad, natomiast śniadania i kolacje drużyny zjedzą same.

Czuwaj!
pwd. Jędrzej Rosłan HO, drużynowy


Dokładna lokalizacja obozu: