25 maja mieliśmy okazję cała drużyna udać się na Młociny na zbiórkę drużyny. Jednak cała gra zaczynała się na Ochocie w miejscach naszych zbiórek, gdzie za pomocą szyfru otrzymaliśmy informację, w jakie miejsce się dalej udać. Gdy już dotarliśmy na Młociny czekała nas pełna emocji gra, którą zakończyliśmy obiadem w Parku Młocińskim. Cała ta przygoda trwała około 10 godzin i była cudownym przeżyciem.
W drodze do Monte Cassino udało nam się zatrzymać w Wiedniu, w którym spędziliśmy 9 godzin na zwiedzaniu różnych pięknych miejsc. Następnym przystankiem był polski cmentarz wojskowy w Bolonii, gdzie zapaliliśmy znicze.
Pierwszego dnia po dojechaniu na Monte Cassino dowiedzieliśmy się na czym będzie polegała nasza służba w dniu uroczystości, obejrzeliśmy klasztor Benedyktynów oraz weszliśmy na Wzgórze 593, o które w 1944 roku toczyły się walki.
Następnego dnia wstaliśmy o piątej rano, aby udać się na miejsce uroczystości i przygotować odpowiednio miejsce i rozpoczynać powoli służbę. Wszyscy poza Jędrzejem wybrali sekcję porządkowo-wodną, a Jędrzej – medialną. Po uroczystościach posprzątaliśmy cały teren i wróciliśmy do bazy o godzinie 23:00, po 17 godzinach służby.
Kolejnego dnia wstaliśmy o 8:30, a po obudzeniu się, pojechaliśmy nad morze Tyrreńskie wykąpać się. Następnie wróciliśmy do bazy na smaczny obiad. Wieczorem pojechaliśmy na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po koncercie pomagaliśmy kombatantom wrócić do autokaru. Mogliśmy wtedy porozmawiać z nimi na osobności, wysłuchać historii sprzed 80 lat. W kolejnych dniach wracaliśmy już do Polski, zwiedzając po drodze takie miasta jak Asyż i Loreto.
Bycie częścią ponad 500 osobowej reprezentacji ZHR-u we Włoszech dało nam niesamowite poczucie służby i wspólnoty. Nigdy nie zapomnimy rozmów z kombatantami, a cały wyjazd dołączył już do kategorii „niepowtarzalnych”.
(wyw. Michał Combrzyński-Sitkiewicz, pwd. Jędrzej Rosłan)
20 kwietnia całą drużyną wybraliśmy się do Raszyna, gdzie miała miejsce długa i intensywna gra, która, pomimo niesprzyjającej pogody, przebiegła znakomicie. Cała akcja trwała pół dnia i obfitowała w piękne krajobrazy oraz intelektualne zagadnienia️. Wyprawa niewątpliwie zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej drużyny.
Wielkanoc dla ubogich parafia pw. Opatrzności Bożej, 6 kwietnia 2024 r.
W sobotę 6 kwietnia o godzinie 10:30 rozpoczęła się służba w parafii pw. Opatrzności Bożej na ul. Dickensa, gdzie odbyło się śniadanie wielkanocne dla ubogich. Na służbę stawił się niestety tylko wywiadowca Michał Combrzyński-Sitkiewicz. Po zajęciu miejsc podzielono się jajkiem, po czym zostały rozdane różne posiłki. Po posiłkach rozdzieliliśmy chleb oraz posprzątaliśmy stoły po śniadaniu, które zakończyło się ostatecznie o godzinie 12.
9 Warszawska Drużyna Harcerzy im. gen. Stanisława Skalskiego „Eskadra”
Informator zlotu GOTOWI80!
Uwaga! W tym roku drużyna jedzie również na Zlot w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten wyjazd traktujemy jako oddzielny „obóz” – zbieramy na niego oddzielnie karty uczestników.
Najważniejsze informacje:
Zlot w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to niepowtarzalna okazja do uczczenia tego wydarzenia wspólnie z ostatnimi żyjącymi Kombatantami. Najmłodszy uczestnik walk w 1944 roku aktualnie ma 94 lata, a najstarszy 106 lat. Kilka tysięcy harcerek i harcerzy z całego ZHR-u na przełomie lipca i sierpnia spotka się w Warszawie, by godnie wspomnieć Powstanie Warszawskie. Głęboko wierzę, że będzie to owocny czas dla naszej drużyny.
Miejsce: Warszawa – zakwaterowanie w szkole na ul. Radzymińskiej 227
Odbiorca: Okręg Mazowiecki ZHR Nr konta: 22 1020 1026 0000 1402 0502 6879 Tytuł: Składka programowa na zlot – [imię nazwisko harcerza]
Składka członkowska:
Każdy uczestnik zlotu (jak i obozu) MUSI mieć opłacone składki członkowskie!
Wysokość składki od 2024 roku wynosi 25 zł/miesiąc
Co to są składki? Na co one idą? Na te pytania odpowie państwu telefonicznie drużynowy. Zapraszamy również na stronę drużyny, gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone: https://9wdh.zhr.pl/skladki-czlonkowskie/
Program:
W trakcie zlotu będziemy korzystać zarówno z programu zaproponowanego przez organizatorów, jak i obstawiać lokalne uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim na Ochocie i w naszej części Warszawy.
30.07 do 9:00 – wejście do Muzeum PW 11:00 – spotkanie z Prezydentem RP i m.st. Warszawy 14:00 – gra miejska 19:30 – ognisko
31.07 10:00 – gra muzealna 14:00-16:00 – obiad 18:00 – defilada 20:00 – gra miejska
1.08 8:30 – zbiórka przy kamieniu 16WDH na pl. Narutowicza 9:00 – uroczystości podpisania rozkazu o wybuchu Powstania 10:00 – gra warsztatowa 14:00 – obiad 15:00 – odprawa 15:30 – wymarsz na akcję „Wolność Łączy” 17:00 – „Wolność Łączy” 18:30 – zdjęcie 20:30 – śpiewanki
kompletny mundur: rogatywka, bluza mundurowa, krótkie spodenki, pas (czarny, skórzany), getry (najlepiej z zapasową parą razem + „gumki” do getr), krajka/chusta – PRZYSZYTE KOSTKI, PRZYSZYTE PLAKIETKI, SPRAWNOŚCI, GUZIKI!
laska skautowa, tzw. „laga”
buty mundurowe (ponad kostkę, ciemne, najlepiej wcześniej rozchodzone)
sandały/klapki
Eskadrowa czapka
Eskadrowy tshirt + 4 inne ciemne tshirty
Eskadrowy polar
bielizna osobista – 5 kompletów
peleryna
dres do spania lub piżama – 1 komplet
Przybory osobiste:
przybory do mycia: ręcznik, mydło, szampon lub żel pod prysznic, szczotka i pasta do zębów, grzebień
przybory do jedzenia: menażka, kubek, niezbędnik
przybory do pisania: notatnik, długopis i ołówek
Pozostałe niezbędne wyposażenie osobiste:
ważna legitymacja szkolna
Wyposażenie biwakowe:
latarka (czołówka)
śpiwór
karimata
plecak duży (torba sportowa, walizka) + mały plecak marszowy albo chlebak
BĘDZIEMY MIEĆ TYLKO ZAPEWNIONE OBIADY, W ZWIĄZKU Z TYM BIERZEMY PRODUKTY NA KOLACJĘ W PONIEDZIAŁEK, ŚNIADANIE WE WTOREK ORAZ DODATKOWE PIENIĄDZE NA POZOSTAŁE 3 KOLACJE I 3 ŚNIADANIA
UWAGA!
Każdy harcerz pakuje plecak samemu w taki sposób, by był w stanie go swobodnie nosić mając w rękach tylko lagę! Nic nie może zwisać przytroczone do plecaka!
Prosimy o niezabieranie przez harcerzy smartfonów (kontakt z dzieckiem będzie zapewniony przez telefon opiekuna), konsoli, tabletów, komputerów, powerbanków – nie ponosimy odpowiedzialności za zgubiony i zniszczony sprzęt.
Będziemy zabierać telefony.
O zabieranych na wyjazd lekach, prosimy poinformować drużynowego.
Uwaga! W tym roku drużyna bierze udział w dwóch akcjach letnich! Oba wyjazdy są obowiązkowe!
30 czerwca – 21 licpa 2024 – obóz
29 lipca -2 sierpnia 2024 – zlot w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Poniżej znajdują się dwa linki do informatorów dotyczących konkretnego wyjazdu. Na każdy wyjazd trzeba oddać oddzielną kartę uczestnika oraz oddzielnie zapłacić.
9 Warszawska Drużyna Harcerzy im. gen. Stanisława Skalskiego „Eskadra”
Informator obozowy 2024
Uwaga! W tym roku drużyna jedzie również na Zlot w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten wyjazd traktujemy jako oddzielny „obóz” – zbieramy na niego oddzielnie karty uczestników.Więcej informacji w zakładce „Dla Rodziców” -> „Ogłoszenia”
Najważniejsze informacje:
Miejsce: jez. Niewlino, Ostroróg, gm. Czaplinek, woj. zachodniopomorskie
Termin: 30.06 – 21.07.2024; w tym roku bez święta obozu
Karta musi być podpisana przez dwóch rodziców – w przypadku braku możliwości podpisania należy do karty dołączyć oświadczenie o przyczynie.
Finanse:
Składka programowa: 1500 zł – prosimy o wpłacenie całości w dowolnej formie NAJPÓŹNIEJ w drugim tygodniu czerwca – można zapłacić już teraz!
Dane do przelewów:
Odbiorca: Okręg Górnośląski ZHR Nr konta: 53 1020 1026 0000 1202 0468 2748 Tytuł: Składka programowa na uczestnictwo w obozie Imię Nazwisko
Można zapłacić całość w dowolnym momencie.
Składka członkowska:
Każdy uczestnik obozu MUSI mieć opłacone składki członkowskie!
Wysokość składki od 2024 roku wynosi 25 zł/miesiąc
Co to są składki? Na co one idą? Na te pytania odpowie państwu telefonicznie drużynowy. Zapraszamy również na stronę drużyny, gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone: https://9wdh.zhr.pl/skladki-czlonkowskie/
Niezbędne wyposażenie:
Ubranie:
kompletny mundur: rogatywka, bluza mundurowa, krótkie spodenki, pas (czarny, skórzany), getry (najlepiej z zapasową parą razem + „gumki” do getr), krajka/chusta – zastępowi wskażą co trzeba poprawić/uzupełnić w umundurowaniu
laska skautowa, tzw. „laga” – 1 sztuka (jadący pierwszy raz wykonają swoje na obozie)
buty mundurowe (ponad kostkę, ciemne, najlepiej wcześniej rozchodzone) + buty sportowe (dobre do biegania) + sandały/klapki + (ewentualnie) buty wygodniejsze/na zmianę
skarpety grube (2 pary) i cienkie (14 par)
spodnie długie (tzw. „bojówki”, zielone) – 1 para
spodnie krótkie (zielone lub khaki) – 1 para
koszulki z krótkim rękawem (ciemne) – 7 – 10 sztuk
czapka z daszkiem – 1 sztuka
bielizna osobista – 10 – 14 kompletów
kąpielówki – 1 sztuka
polar (Ci co posiadają – 16stkowy – polary drużyny otrzymamy na obozie) – 1 sztuka
bluza – 1 sztuka
kurtka przeciwdeszczowa (ciemna) + ew. mała peleryna
dres do spania lub piżama – 1 komplet
Przybory osobiste:
przybory do mycia: 2 ręczniki, mały i duży, mydło, szampon lub żel pod prysznic, szczotka i pasta do zębów, grzebień
przybory do czyszczenia butów
przybory do szycia: 3 igły, nici w kolorach ubrań, zapasowe guziki (również do munduru)
przybory do jedzenia: menażka, kubek, niezbędnik
przybory do pisania: notatnik, długopis i ołówek
mały zestaw pierwszej pomocy: plastry, płyn do dezynfekcji itp.
pozostałe przydatne przybory: trochę proszku do prania, środki przeciwko kleszczom
Pozostałe niezbędne wyposażenie osobiste:
KARTA PRÓBY NA STOPIEŃ!
ważna legitymacja szkolna
zapasowy pasek do spodni
nóż lub finka
pudełko zapałek
kompas
linka bieliźniarka/pryczówka na prycz (50 metrów)
latarka (+ zapasowe baterie)
Wyposażenie biwakowe:
śpiwór
karimata
plecak duży (torba sportowa, walizka) + mały plecak marszowy albo chlebak
(ewentualnie) własny koc
UWAGA!
Każdy harcerz pakuje plecak samemu w taki sposób, by był w stanie go swobodnie nosić mając w rękach tylko lagę! Nic nie może zwisać przytroczone do plecaka!
Nie będzie możliwości wysyłania jakichkolwiek paczek na obóz.
Prosimy o niezabieranie przez harcerzy smartfonów (kontakt z dzieckiem będzie zapewniony przez telefon opiekuna), konsoli, tabletów, komputerów, powerbanków – nie ponosimy odpowiedzialności za zgubiony i zniszczony sprzęt.
O zabieranych na wyjazd lekach, prosimy poinformować drużynowego.
ZBIÓRKA WYJAZDOWA W MUNDURACH!
POD RĘKĄ TRZEBA MIEĆ ZIELONĄ KOSZULKĘ!
Więcej informacji oraz relacje z poprzednich wyjazdów znajdą Państwo na:
Centralna Droga Krzyżowa Warszawa, Stare Miasto, 29 marca 2024 r.
W piątek 29 marca o godzinie 19:30 nasz ZZ w składzie 5 osób udał się na Centralną Drogę Krzyżową po Starym Mieście. W trakcie drogi krzyżowej odbywającej się ulicami Warszawy wraz z innymi harcerzami i harcerkami pomagaliśmy w rozdawaniu programu całego wydarzenia. Pomiędzy 12 i 13 stacją jako reprezentanci organizacji harcerskich nieśliśmy krzyż wraz z policją. Wydarzenie zakończyliśmy pożegnalnym kręgiem przed Zamkiem Królewskim.
Wizyta na lotnisku Chopina Okęcie, LOT AMS, 20 marca i 5 kwietnia 2024 r.
20 marca i 5 kwietnia całą drużyną byliśmy na Lotnisku Okęcie, by zwiedzić hangary LOT AMS, czyli Aircraft Maintenance Services. Przy wejściu przez bramki prześwietlające bagaż dostaliśmy odblaskowe kamizelki. Później rozpoczęliśmy zwiedzanie: na początku obejrzeliśmy byłe miejsce testowania silników. Potem poszliśmy do hangarów, w których właśnie trwały naprawy Embraerów 190. Zobaczyliśmy je z bliska. Dowiedzieliśmy się wiele o ich działaniu, od pracy silnika, do omówiania działania załogi. Mieliśmy też niezapomnianą możliwość wejścia do środka rozebranego samolotu i kokpitu pilotów. Akcję wspominamy bardzo pozytywnie.
W dniach 15-17.03 odbył się zlot hufca „Zawrat”. Harcerze ,,Eskadry” w składzie 11 osób rywalizowało o miano najlepszego zastępu oraz najlepszego zastępowego. Podczas turnieju zastępy brały udział w całodniowej grze terenowej. Wieczorem odbyło się ognisko, lecz zostało ono przerwane przez niespodziewany deszcz. Następnego dnia odbył się apel, na którym poznaliśmy zwycięzców.
Zostali nim: zastępowy Marcin Szewczyk z „Grunwaldu” oraz zastęp „Kuny” z „Sulimy”. Dziewiątkowicze byli na podium, jednak niestety nie udało nam się zająć pierwszego miejsca. Po apelu odbył się pożegnalny krąg po którym harcerze wspólnie pojechali autobusem do Warszawy, gdzie rozjechali się do swoich domów.
Zlot Hufca „Zawrat” – relacja Leszno, 15-17 marca 2024 r.
W sobotę rano przybyliśmy do Leszna na Zlot Hufca „Zawrat”. Po rozlokowaniu się i przygotowaniu do gry, rozpoczęliśmy kilkugodzinną grę.
Faza 1 polegała na znalezieniu ukrytych kartek z zadaniami zaszyfrowanymi kodem QR oraz literkami. Oczywiście wykonaliśmy zadania i zapisaliśmy litery z kartek. W fazie drugiej weszliśmy do Kampinosu i za pomocą mapy szukaliśmy kolejnych punktów m.in. rozkładanie 3-osobowego namiotu, samarytanka. Po wykonaniu wielu punktów udaliśmy się na obiad i odpoczęliśmy. Faza 3 czyli czas na walkę z niemieckimi żołnierzami i odbicie zakładnika. Po doprowadzeniu zakładnika do bramy wejściowej każdy zastęp musiał odszyfrować kod, którym były literki z punktów z fazy 1.
Wieczorem rozpaliliśmy ognisko, przy którym świetnie się bawiliśmy, ale niestety przerwał nam deszcz. Na szczęście przenieśliśmy się do budynku obok szkoły i śpiewaliśmy piosenki.
W niedzielę zjedliśmy śniadanie i spakowaliśmy się. Potem ze wszystkimi naszymi rzeczami wyruszyliśmy do kościoła. Po mszy poszliśmy na plac obok przystanku autobusowego, na którym odbył się apel. Dowiedzieliśmy się kto został najlepszym zastępowym i jaki był najlepszy zastęp.
Podsumowując, zlot był pełen emocji i przygód. Mimo niesprzyjającej pogody, bawiłem się świetnie i zdobyłem wiele cennych doświadczeń.
Harcerska Droga Krzyżowa kościół św. Jakuba pl. Narutowicza, 23 lutego 2024 r.
W piątek 23.02. w kościele św. Jakuba harcerze z „Dziewiątki” wraz z harcerzami z „Szesnastki” poprowadzili harcerską drogę krzyżową. Oprócz modlitwy prowadzonej przez ks. Radka Jurewicza, szczepowy „Szesnastki” pwd. Szymon Kotański wygłosił z ambony parę mądrych słów o motywie i z przesłaniem harcerskim.
Zachęcamy wszystkich harcerzy i rodziców do pojawienia się na takiej akcji w przyszłym roku.
Wyprawa drużyny do Międzylesia Międzylesie, 17 lutego 2024 r.
W sobotę 17.02 o godz. 9.00 rozpoczęła się wyprawa drużyny! W składzie 11 osób „Eskadra” pojechała do Międzylesia, by tam wziąć udział w grze, która polegała na zrobieniu jak największej ilości punktów w czasie 3,5 godziny. Po grze harcerze na ogniskach przygotowali obiady zastępów. Było to nie lada wyzwanie z uwagi na wcześniejszy obfity deszcz. Po zjedzeniu ciepłych obiadów, drużyna udała się na stację i wróciła na Ochotę, gdzie po odśpiewaniu pożegnalnego „bratniaka” w kręgu, rozjechali się do swoich domów.
Choinka Warszawskiej Szesnastki S.P. nr 61 na Ochocie, 3 lutego 2024 r.
Dnia 3 lutego w Szkole Podstawowej nr 61 im. Juliana Przybosia na ul. Białobrzeskiej odbyła się choinka szczepu Warszawskiej Szesnastki. Na samym początku, o godzinie 10:00, rozpoczęła się krótka gra terenowa. Harcerze w patrolach wraz z rodzicami rozwiązywali zadania na terenie Ochoty. Po grze wszystkie patrole udały się do szkoły, gdzie znalazł się mały poczęstunek oraz została zaprezentowana część artystyczna. O godzinie 12:40 na podwórku szkolnym odbył się apel, po którym zostało wykonane zdjęcie pamiątkowe. Następnie udaliśmy się z powrotem do szkoły na śpiewanki, które zakończyły choinkę. „Eskadra” brała udział w wydarzeniu jako goście.
Drużynowy Harcerzem Rzeczypospolitej Siedziba Głównej Kwatery Harcerzy, Warszawa, 29 stycznia 2024 r.
Wieczorową porą, w poniedziałek 29 stycznia w lekko ograniczonym, 3 osobowym składzie zebrała się kapituła najwyższego stopnia harcerskiego – HRa. Powód tego spotkania wcale bagatelnym nie był – drużynowy „Eskadry” Jędrzej Rosłan chciał zdać relację ze swojej próby i liczyć na pozytywne jej zamknięcie. Na szczęście tak się właśnie stało, po ponad godzinnej rozmowie Kapituła w składzie: hm. Kajetan Kapuściński, hm. Marek Gajdziński i hm. Maciej Sadowski uznała, że Jędrzejowi stopień „HaeRa” się należy. Cieszymy się niezwykle, gdyż ten HR był pierwszym od kilku lat zdobytym najwyższym stopniem harcerskim w naszym hufcu, nie mówiąc już o drużynie.