eskadra

Wyprawa ZZ-tu w góry

Wyprawa ZZ-tu w góry
Beskid Sądecki, Pieniny, 8-11.11.2024

8 listopada godzinie 23:20, w atmosferze pełnej ekscytacji, spotkaliśmy się na dworcu Warszawa Centralna, aby rozpocząć naszą wyprawę w góry. Podróż rozpoczęła się od nocnego przejazdu, który trwał do godziny 7:20 następnego dnia. Z radością wysiedliśmy na przystanku Nowy Sącz, gdzie postanowiliśmy zrobić zakupy na najbliższe 3 doby. Po zaopatrzeniu się w niezbędne produkty, wsiedliśmy do autobusu, który zawiózł nas do malowniczej wsi Zabrzeż. Z Zabrzeża ruszyliśmy pieszo w kierunku wsi Zarzecze, a stamtąd rozpoczęliśmy wspinaczkę na szlak.

Droga stawiała nam pełno wyzwań, ale z każdym krokiem coraz bardziej podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Dotarliśmy do schroniska „Przehyba” o godzinie 18:30, gdzie czekała na nas zasłużona przerwa na obiado-kolację. Po posiłku, zmęczeni, ale szczęśliwi, udaliśmy się na spoczynek, aby nabrać sił na kolejny dzień.

10 listopada o godzinie 8:00, wyruszyliśmy w dalszą podróż z nieznacznie lżejszymi plecakami, mając za cel wieś Jaworki. Po drodze, na szlaku, mieliśmy okazję wspiąć się na taras widokowy umieszczony na skale, z którego rozciągał się przepiękny widok na okoliczne góry i doliny. Wspinaczka była wymagająca, ale widok wynagrodził wszelkie trudy. Po długiej wędrówce dotarliśmy do wsi Jaworki około godziny 19:00, zmęczeni, ale zadowoleni z dnia pełnego wrażeń. Gdzie zjedliśmy kolacje , po której szybko udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby zregenerować siły na kolejny dzień.

10 listopada (jak i poprzedniego dnia) przeszliśmy 21 km, kontynuując naszą podróż przez malownicze szlaki, aż do momentu, gdy zbliżyliśmy się do naszego finalnego celu. Mimo zmęczenia, radość z pokonywania kolejnych kilometrów była ogromna. Wieczorem odpoczywaliśmy, ciesząc się wspólnym czasem.

11 listopada – ostatni dzień naszej wyprawy zaczął się wcześnie rano, a przed nami pozostał tylko krótki odcinek. Przeszliśmy ostatnie 10 km, by dotrzeć na Wysoki Wierch, gdzie w ramach uczczenia święta Niepodległości, zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn narodowy. Chwile te były pełne refleksji, dumy i wzruszenia, będąc doskonałą okazją, by poczuć się częścią większej wspólnoty i historii. W tym dniu zakończyliśmy naszą górską przygodę, pełni niezapomnianych wspomnień, doświadczeń i wzbogaceni o nowe umiejętności. Każdy z nas wrócił z wyprawy z poczuciem satysfakcji i wdzięczności za wspólnie spędzony czas, a także za siłę, którą zyskaliśmy dzięki pokonaniu trudności.

Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni nowych wspomnień i gotowi na kolejne wyzwania. Podsumowując: podczas czterodniowego wyjazdu zastępowych i kadry, pokonaliśmy w sumie 58 km. Wspólne wędrówki po górskich szlakach pozwoliły nam nie tylko na poznanie się bliżej, ale także na docenienie piękna polskiej przyrody i narodowego dziedzictwa.

(wyw. Szymon Tracz)

Zapis trasy: https://pl.mapy.cz/s/kegenatele

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/si8Ng4566S8cUevU8

Strona wpisuWyprawa ZZ-tu w góry

Obóz 2023 – relacja

Obóz 9 WDH, 16 WDH, 20 WDH-ek i 63 KDH-ek
jez. Tupadły, 3-27 lipca 2023

W dniach 3-27 lipca 2023 odbył się pierwszy letni obóz  ,,Eskadry”. Przez kilka pierwszych dni harcerze budowali m.in. prycze i półki. W następnych dniach odbyły się zwiady, podczas których zastępy musiały znaleźć sobie nocleg i wykonać przeróżne zadania. Przed świętem obozu odbyły się dwa biegi. Najpierw na krajkę, w którym pierwsze miejsce zdobył szer. Artur K. Później w drugim, łączonym z ,,Grunwaldem” biegu na młodzika pięciu harcerzy ,,Eskadry” otrzymało stopień, a pierwsze miejsce zajął szer. Maciej Grzegorski! W niedzielę 16 lipca uczestnicy obozu mogli spotkać się ze swoimi rodzinami i spędzić z nimi cały dzień. Po święcie odbyły się rajdy, podczas których nasi harcerze pojechali do Koszalina i odwiedzili Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Następnie pojechali do Kołobrzegu i mogli wykąpać się w morzu. Na przestrzeni kolejnych dni odbyły się manewry i łączony z ,,Grunwaldem” bieg na wywiadowcę, w którym drugie miejsce zajął mł. Stefan Nowina-Konopka! 26 lipca rozpoczęła się rozpionierka. Ostatniego dnia, po zakończeniu prac odbył się apel, w którym harcerze ,,Eskadry” dowiedzieli się się, że pierwsze miejsce w punktacji zajął zastęp „Ibisy”! Gdy miejsce obozowe było już puste, harcerze pojechali na dworzec kolejowy gdzie zawiązano pożegnalny krąg utworzony przez wszystkich uczestników obozu oraz ich rodziców. (mł. Artur K.)

Link do wpisu do kroniki: https://9wdh.zhr.pl/oboz-2023/

Link do albumu ze zdjęciami z obozu: https://photos.app.goo.gl/romR5TXmXfMNUC1a9

Strona wpisuObóz 2023 – relacja

Utworzenie 9 próbnej WDH „Eskadra” oraz nowy drużynowy 16 WDH „Grunwald”

Utworzenie 9 próbnej WDH „Eskadra” oraz nowy drużynowy 16 WDH „Grunwald”
Las Kabacki, Warszawa 1.10.2022 r.

Rozkazem L5/2022 hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy „Zawrat” powołał 9 próbną Warszawską Drużynę Harcerzy „Eskadra”, mianując na funkcję drużynowego pwd. Jędrzeja Rosłana HO, byłego drużynowego 16 WDH „Grunwald”. Wydanie rozkazu poprzedziła zbiórka, w której uczestniczyło 33 harcerzy oraz kilkugodzinna gra miejska i spożycie przygotowanych przez zastępy obiadów. Nową drużynę tworzy niemal połowa harcerzy dotychczas działających w „Grunwaldzie”. Wszyscy wyrazili zgodę i chęć tworzenia „Eskadry”, rozpoczynając drogę do zdobycia własnych krajek oraz patrona. Tym samym rozkazem stery 16 WDH „Grunwald” przekazano HO Mateuszowi Aleksandrowiczowi. Mateuszowi składamy serdeczne gratulacje – niech prowadzi „Grunwald” i kontynuuje jego piękną historię. Jędrzejowi natomiast życzymy sukcesów na nowej instruktorskiej drodze – niech Dziewiątka rozwija skrzydła jak najszerzej i otacza nimi jak największą liczbę chłopaków. (pwd. Jędrzej Rosłan) 

Link do albumu ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/CmQmsqo8dtX6ukiA9

Strona wpisuUtworzenie 9 próbnej WDH „Eskadra” oraz nowy drużynowy 16 WDH „Grunwald”