‎ ‎ ‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Drużyna Harcerzy „Eskadra”‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ 9 Warszawska Gromada Zuchów "Zakon Obrony Żywiołów"
Dołącz do nas!

Służba w święto Lotnictwa Polskiego

Służba w święto Lotnictwa Polskiego
Powązki Wojskowe, Pole Mokotowskie, 28 sierpnia 2025r.

W czwartek 28 sierpnia z okazji święta Lotnictwa Polskiego harcerze 9 WDH „Eskadra” zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Lotników Polskich do wzięcia udziału w uroczystościach na Powązkach Wojskowych i Polu Mokotowskim.

Służbę w poczcie sztandarowym Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy pełnili: drużynowy phm. Jędrzej Rosłan, przyboczny ćw. Szymon Bar i wyw. Tymon Wosik

(phm. Jędrzej Rosłan)

fot. LAW

Służba w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Służba w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2025r.

Tradycyjnie w dniu 1 sierpnia harcerze Dziewiątki pełnili służbę i brali udział w różnych uroczystościach w ciągu dnia. Rano wzięliśmy udział w uroczystości pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania (ul. Filtrowej) oraz przy tablicy upamiętniającej Rzeź Ochoty. Ze sztandarem Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wraz z harcerzami 16 WDH stał wyw. Tymon Wosik. Phm. Jędrzej Rosłan cały dzień pełnił służbę fotograficzną dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rejestrując różne służby w całej Warszawie.

Harcerze uczcili pamięć Powstańców o godzinie 17:00 całym hufcem „Zawrat” przy pamiątkowym kamieniu Szesnastki na pl. Narutowicza. Dzień zakończyliśmy wspólnymi śpiewankami na pl. Piłsudskiego.

(phm. Jędrzej Rosłan)

fot. phm. Jędrzej Rosłan: https://drive.google.com/drive/folders/1CtzOZL1_CKi3OHlRydP-DY2A8JgjMSRt?usp=sharing

Obóz 2025

Obóz 9, 51, 51, 82, 299
jez. Wielkie Zielone, 9-30 lipca 2025 r.

Tegoroczny obóz letni odbywał się w terminie 9-30 lipca nad jeziorem Wielkim Zielonym k. Zielonej Chociny. Podczas wyjazdu towarzyszyły nam drużyny: 51 WDH-ek „Orawa”, 51 WDH-y „Zieleniec”, 82 WDH-ek „Wędrowniczki”, 299 WDH-ek „Rude Mrówy”. Skład był imponująco duży, łącznie opiewał na blisko 130 uczestników. Z „Eskadry” pojechało 18 z 19 osób. Obyśmy za rok pobili ten rekord!

Wyjazd zaczął się od kwaterki 2 lipca, której szefem był drużynowy Jędrzej. Na kwaterkę pojechał ZZ w pełnym składzie: Jędrzej, Szymon, Piotrek, Tymon, Szymon, Artur i Stefan. Przez tydzień zbudowaliśmy całe niezbędne wyposażenie obozowe zgrupowania w towarzystwie ZZtów innych drużyn.

Sam obóz obfitował we wszelkiego rodzaju atrakcje, zaczął się klasycznie od pionierki, stawiania masztu i zwiadów, następnie odbyły się kręgi stopni i próbne biegi na stopnie. Zastępy wielokrotnie rywalizowały na grach, a także w punktacji. Sprawnego przeprowadzenia gier pilnował ćw. Piotr Szewczyk, a ćw. Szymon Bar pełnił funkcję oboźnego. Wyjechaliśmy także na rajdy do Trójmiasta, płynąc nawet kawałek trasy kajakami Brdą! Nad morzem zwiedziliśmy muzeum Solidarności i muzeum Marynarki Wojennej wraz z ORP Błyskawicą, a także zaznaliśmy upragnionego czasu wolnego. Pod koniec wyjazdu drużyna wyszła na jedną noc do lasu na chatki.

Obóz zapamiętamy szczególnie ze względu na lokalizację podobozu – wzgórze, dużą plażę nad jeziorem oraz prawie ciągle padający deszcz. W pamięci zostaną również nowi młodzicy i wywiadowcy! Na młodzika zdało 8 osób, na wywiadowcę – Artur i Janek.

Łącznie podczas obozu zdobyliśmy aż 197 sprawności, co daje ok. 11 na głowę!

Punktacja zastępów była zacięta do ostatniej chwili, ostateczne wyniki ukształtowały się następująco:

  1. Kraski – 222pkt
  2. Jastrzębie – 211pkt
  3. Śmieszki – 205pkt

Do zobaczenia już niebawem!

(phm. Jędrzej Rosłan)

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/n27oB7zqg7fu63xLA

Gry drużyny w czerwcu

Gry drużyny w czerwcu
Ochota, lasy sękocińskie, 14 czerwca 2025r.

W sobotę 14 czerwca z samego rana o 9:09 9 WDH „Eskadra” spotkała się, by spędzić dzień na rywalizacji i grach. Zaczęło się od grze po Ochocie, która polegała na znalezieniu jak największej ilości cyfry 9 w miejscach publicznych oraz znalezieniu, przekazaniu i odebraniu wiadomości od tajnych agentów.

Następnie niespodziewanie wybraliśmy się do lasów koło Sękocina – na miejscu każdy zastęp musiał przygotować obiad na ognisku. W ten sposób odbyło się ćwiczenie przepisów później wykorzystywanych na obozie.

Po obiedzie odbyła się druga gra wśród komarów pięknych podwarszawskich lasów. Wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni.

(phm. Jędrzej Rosłan)

Album: https://photos.app.goo.gl/iRbHf95rYDtZwM1Q7

Służba w 85. rocznicę Bitwy o Anglię

Służba w 85. rocznicę Bitwy o Anglię
RAF Northolt, Polish Air Force Memorial, 29 maja 2025r.

Dwóch harcerzy Dziewiątki – drużynowy phm. Jędrzej Rosłan i zastępowy mł. Artur K na zaproszenie Stowarzyszenia Lotników Polskich wzięli udział w uroczystościach 85. rocznicy Bitwy o Anglię w bazie Królewskich Sił Powietrznych Northolt oraz pod pomnikiem upamiętniającym polskich Lotników.

Przelot odbywał się wojskowym samolotem C-295M CASA o numerze bocznym 012. Zebraliśmy się przed 7 rano, by o 8:00 przy padającym deszczu wejść na pokład. Lot w jedną stronę trwał około 4 godzin.

Po przylocie do rozgrzanej i słonecznej Anglii i krótkim przejeździe autokarem odbyły się uroczystości pod pomnikiem Lotników Polskich. Zostały złożone kwiaty, a przedstawiciele wojskowi i państwowi wygłosili przemowy. Mieliśmy zaszczyt stać w poczcie sztandarowym jednej z obecnych na miejscu delegacji

Na koniec zostaliśmy poczęstowani brytyjskimi kanapkami i wpisaliśmy ZHR do księgi pamiątkowej.

Do domów wróciliśmy tego samego dnia późnym popołudniem. To było wielkie doświadczenie móc wziąć udział w uroczystościach za granicą, towarzyszyć generałom, lotnikom i oficjelom wojskowym. Dziękujemy Stowarzyszeniu Lotników Polskich za zaproszenie.

http://www.slp.info.pl/

(phm. Jędrzej Rosłan)

Zdjęcia fot. phm. Jędrzej Rosłan: https://photos.app.goo.gl/RgdQfGyym5rA9JjH6

zdjęcie środkowe fot. I LO PUL w Wołominie

Biwak hufca

Biwak hufca „Zawrat”
Anastazew, 16-18 maja 2025 r.

Tegoroczny biwak (zlot) hufca odbył się we wsi Anastazew w weekend 16-18 maja. W wydarzeniu wzięło udział aż 7 jednostek – 9 WDH „Eskadra”, 9 WGZ „ZOŻa”, 16 WDH „Grunwald”, 16 WDH „Sulima”, 16 WGZ „BZO”, 16 WGZ „SC” i 16 WDW „Oldboys”. Funkcję komendanta pełnił pwd. Stanisław Uliński. Harcerze rywalizowali między sobą od piątku do niedzieli w jednej długiej grze turniejowej przygotowanej przez wędrowników. Część piątkową – o najlepszego zastępowego wygrał wyw. Krzysztof Stachowiak z „Sulimy”. Część sobotnią zwyciężył zastęp z Eskadry – „Jastrzębie” pod przywództwem mł. A.K.

Nie jest to jedyny powód do radości, bo Dziewiątka zdecydowanie zdominowała oba podia w tym roku:

Najlepszy zastępowy:
1. wyw. Krzysztof Stachowiak – 20pkt
2. mł. Artur K – 19,5pkt
3. wyw. Stefan N K – 18,5pkt

Najlepszy zastęp:
1. „Jastrzębie” (9WDH) – 185pkt
2. „Śmieszki” (9WDH) – 180pkt

Przez cały weekend oprócz gier – zmagaliśmy się z wybredną, deszczową pogodą, która nieźle dała nam w kość. Niedzielną mszę polową odprawił ks. Radek Jurewicz pod plandekami. W biwaku wzięło udział 60 osób.

(phm. Jędrzej Rosłan)

Album ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/LAiRcL9dDYgSQWdY8

Biwak drużyny w Bogatkach

Biwak drużyny w Bogatkach
Bogatki, 25-27 kwietnia 2025r.

W pewien kwietniowy piątek Eskadra w składzie czternastu harcerzy wybrała się do jednego z podwarszawskich rezerwatów przyrody, aby spędzić weekend w gronie natury. Po przyjeździe na miejsce nasi harcerze musieli rozłożyć namioty i przygotować się do kolacji, po której było ognisko. Drugiego dnia na naszych harcerzy czekały dwie gry terenowe, obiad przygotowany na ognisku, kolejne ognisko oraz gra nocna, której celem było obejście patrolującego strażnika i przedostanie się przez błotną kałużę. Trzeciego dnia po wstaniu wszyscy zjedli obfite śniadanie spakowali się, udali się na mszę świętą po czym wrócili do domów.

Ten biwak był bardzo udany a nasi harcerze nauczyli się na nim: węzłów, podstaw biwakowania, a przede wszystkim współpracy. Był to pierwszy biwak Eskadry od niespełna dwóch lat, a nasi z pewnością zapamiętają go na długo.

(szer. Piotr Żaczkiewicz)

Punktacja biwaku:

  1. Kraski – 36pkt
  2. Śmieszki – 34pkt
  3. Jastrzębie – 24pkt

fot. mł. Artur K.: https://photos.app.goo.gl/w2XgUvs2fj7p7HKH6

Gra drużyny w parku Szczęśliwickim

Gra drużyny
park Szczęśliwicki, 30 marca 2025 r.

W sobotni poranek o godzinie 9:09 zaczęła się gra drużyny. Do walki stanęły trzy zastępy w prawie pełnych składach: Jastrzębie, Kraski i Śmieszki.

Każda grupa miała swoich ludzi w ważnych rolach: dowódców, agentów, lekarza oraz żołnierzy. Agenci musieli schować sekretne informacje. Jeżeli zostali złapani przez przeciwników, to mogli stracić swoje dane, co dawało punkty drużynie zdobywającej kartkę. Sytuacja z generałami była podobna – wrogowie otrzymywali punkty, gdy udało im się zabrać generałowi rogatywkę lub gdy generał był eliminowany. Piechota miała szansę na regenerację dzięki medykowi, jednak jeśli medyk został zabity, piechota traciła tę szansę.

Na polu gry było pięć punktów strategicznych oraz szósty: klepa, który był elementem rywalizacji między kadrą, a zastępami. Walka była zacięta, a każdy zastęp dawał z siebie wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.

Po intensywnej i rozgrywce wszystko stało się jasne: pierwsze miejsce wywalczyły Śmieszki, drugie przypadło Jastrzębiom, a trzecie zajęły Kraski. Gra okazała się przede wszystkim wspaniałą przygodą.

Po grze miał miejsce apel, na którym ogłoszono wyniki, ale przede wszystkim funkcję proporcowego drużyny otrzymał szer. Mikołaj P.

(wyw. Szymon Tracz)

link do albumu ze zdjęciami autorstwa mł. A.K.: https://photos.app.goo.gl/9fmbBS4kdirqyDZq5

Służba na Dolnym Śląsku

16 powodzianom – służba na Dolnym Śląsku
Gorzanów, 28 lutego – 2 marca 2025 r.

Nasze kadry wzięły udział w służbie na rzecz powodzian poszkodowanych w trakcie kataklizmu który nawiedził południową Polskę we wrześniu 2024 roku. Grupa składała się z 14 osób: 6 instruktorów Szesnastki (szczepowy phm. Szymon Kotański, hufcowy phm. Mateusz Kaczkwoski, drużynowy Grunwaldu pwd. Tadeusz Rosłan, wódz 16 WGZ BZO pwd. Stanisław Uliński, wódz 16 WGZ SC pwd. Ignacy Hofmokl-Ostrowski oraz hm. Maciej Sadowski), 3 wędrowników (wyw. Jan Drużdżel, wyw. Jakub Borysik, ćw/HO Stanisław Mieleszkiewicz), 1 przyboczny(HO Franciszek Wieteska przyboczny Grunwaldu), 2 Zawiszaków (pwd. Tomasz Chmielewski i ćw. Grzegorz Stankiewicz), drużynowego 9 WDH Eskadra(phm. Jędrzeja Rosłana) oraz gościa(phm. Krzysztofa Hasinskeigo – referenta zuchów ŁChHy). Ekipa udała się do Pałacu w Gorzanowie na służbę, w ramach której wykonywali między innymi takie prace jak cięcie i sortowanie drewna, sprzątanie, odnawianie zniszczonych pomieszczeń oraz skręcanie mebli. W sobotni wieczór odbyło się ognisko, a tuż przed wyjazdem w niedzielę w popołudnie, zwiedzanie zabytkowego pałacu. Serdecznie dziękujemy za miłą gościnę

W drodze powrotnej odbyła się Kapituła HO, na której Stasiek Mieleszkiewicz podsumował pozytywnie próbę.

(MS, SzK)

Zimowisko 2025

Zimowisko 2025
Bukowiec, 8 – 15 lutego 2025 r.

W dniach 8 – 15 lutego 2025 roku odbyło się zimowisko 9 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Eskadra” oraz 1001 Warszawskiej Drużyny Harcerek „Strumień” w schronisku „Skalnik” w przepięknej wsi Bukowiec w województwie dolnośląskim pod Karkonoszami. W wyjeździe wzięło udział 13 harcerzy.
Przez cały tydzień harcerze „Eskadry” i harcerki „Strumienia” brali udział w grach terenowych zastępów, grach kadry oraz w dwóch grach wspólnych. Nie zabrakło również kominków, śpiewów i gawęd w gronie drużyny. Jednym z ciekawszych momentów zimowiska była wyprawa na górę Skalnik, która wymagała od wszystkich wytrwałości. Mimo braku śniegu przez większość wyjazdu, mogliśmy w pełni cieszyć się urokami gór i doskonalić swoje umiejętności. A ku naszej wielkiej radości – dwa dni przed końcem spadło kilkanaście centymetrów białego puchu.
W trakcie zimowiska zastępy rywalizowały w różnych konkurencjach, a ostateczna punktacja wygląda następująco:

  1. miejsce – zastęp Jastrzębie 176pkt
  2. miejsce – zastęp Kraski 162 pkt
  3. miejsce – zastęp Śmieszki 140 pkt

Warto również wspomnieć, że wyjazd miał niestandardowy charakter – komendantem był drużynowy Jędrzej Rosłan, któremu 12 lutego został przyznany rozkazem komendanta MChH-y stopień podharcmistrza. Podczas zimowiska towarzyszyli nam także członkowie kadry 9 WGZ „Zakon Obrony Żywiołów” – Rożek i Tomek.

(wyw. Szymon Tracz)

Link do albumu ze zdjęciami: https://photos.app.goo.gl/UQ47Ghuz67qeSrr97

Zimowisko 2025 – DZIEŃ VII

Zimowisko 2025 – DZIEŃ VII
Bukowiec, piątek 14 lutego 2025 r.

Wstaliśmy o godzinie 7.40, po czym nastąpiła rozgrzewka. Następnie udaliśmy się na śniadanie, na które wszyscy czekali z niecierpliwością.

Przez następne pięć godzin rozwiązywaliśmy autorski szyfr wymyślony przez kadrę. Nie obyło się bez sporej ilości podpowiedzi.

Na obiad zjedliśmy pyszne ruskie pierogi. Po posiłku, drużyna w pełnym składzie, poszła na apel. Następnie mieliśmy czas na przygotowanie naszych scenek na Kinderball, który odbył się tuż po apelu. Kiedy wszyscy już zaprezentowali swoje absurdalnie zabawne scenki, nasz oboźny odgwizdał zbiórkę na sprawdzanie porządków. Punktacja była następująca: Jastrzębie – 2 punkty, Śmieszki oraz Kraski – 3 punkty.

Od razu po porządkach wszyscy udali się na kolację, podczas której zaserwowano nam jajecznicę. Później był kominek z 1001 WDH-ek „Strumień”.

Następnie ogłoszona została gra, która jak się okazało, odbyła się również z harcerkami. Podzieliliśmy się na dwie grupy – „Romla” i „Montgomery’ego”. Miała wygrać drużyna, która pokona osobę pełniącą rolę flagi. Po zaciętych trzech starciach wygrała drużyna „Romla”. Wróciliśmy do ośrodka i dzień zakończyła wspólna modlitwa.

Ten dzień był pełen przygód i zwrotów akcji. Podobał mi się najbardziej ze wszystkich dni.

wyw. Szymon Tracz, „Kraski”

Zimowisko 2025 – DZIEŃ V

Zimowisko 2025 – DZIEŃ V
Bukowiec, środa 12 lutego 2025 r.

Obudziłem się wraz z gwizdkiem ok. 8 rano. Byłem bardzo zdziwiony, że Piotrek nie odgwizdał rozgrzewki.

Udałem się wraz z resztą naszej cudownej drużyny na śniadanie, które jak zawsze było sycące. Jędrzej polecił nam zrobienie kanapki na później, ale nikt nie wiedział czemu. Nareszcie po śniadaniu razem z moim zastępem wyszliśmy na zbiórkę. Dowiedzieliśmy się o tym, że idziemy w góry! Naszym celem był „Skalnik”, czyli szczyt, który ma ponad 900 m. n.p.m.

Razem z moim zastępem – Jastrzębiami (oprócz jednej osoby, która się rozchorowała 🙁 ) porządnie przygotowaliśmy się na wyprawę. Po 20 minutach wyruszyliśmy. Najpierw szliśmy ulicą powolutku do góry. Razem z Szymonem z Krasek i Ignacym z mojego zastępu zainicjowaliśmy śpiewanie piosenek. Kiedy gardło mnie rozbolało, przestałem śpiewać. Po dłuższym czasie w końcu ujrzałem śnieg! Razem z resztą drużyny znaleźliśmy zamarznięty strumyk i rozpoczęliśmy łamanie lodu. Bardzo dobrze się wtedy bawiłem.

Minęło jeszcze trochę czasu i zauważyłem duże skały. Okazało się, że to „Mała Ostra”! Wszedłem na kamień i mimo mgły i śniegu widoki były piękne. Kilkanaście minut później idąc zauważyłem znak. Nie był to zwykły znak. Było tam napisane „Skalnik, 945 m. n.p.m.”. Myślałem sobie „Nareszcie…”. Usiadłem wraz z moim zastępem i zabraliśmy się za jedzenie drugiego śniadania oraz picie herbaty. Kilka minut minęło i już prawie wszystkim było zimno, więc zaczęliśmy schodzić. Po dłuższym czasie byliśmy już przy ośrodku.

Przebrałem się i poszedłem z całą drużyną na obiad. Był całkiem dobry. Oboźny powiedział, że mamy aż godzinę i 25 minut LB. Potem razem z moim zastępem sprzątaliśmy pokój, a następnie udaliśmy się na śpiewanki. Bardzo dobrze się śpiewało mimo problemów z gardłem.

Następnie przygotowaliśmy się do kolacji, a potem była moim zdaniem jedna z najlepszych części dnia – kominek. Niestety nie dałem rady głośno śpiewać, ale motywowałem resztę Jastrzębi i jestem z nich dumny. To był bardzo wymagający i męczący dzień, ale naprawdę mi się podobało.

mł. Artur K., „Jastrzębie”

Zimowisko 2025 – DZIEŃ II

Zimowisko 2025 – DZIEŃ II
Bukowiec, niedziela 9 lutego 2025 r.

O 8:11 obudził nas gwizdek Piotrka. Mieliśmy pięć minut na wstanie na zbiórkę poranną. Dla niektórych niedziela na zimowisku jest zbawieniem, bo nie ma rozruchu. Jędrzej cieplutko przywitał nas po pierwszej nocy. Następnie poszliśmy na śniadanie. Były płatki z mlekiem, co wywołało kłótnię: „Co pierwsze – mleko czy płatki?”. Po śniadaniu były sprawdzane porządki. Ich wynik wywołał spore zdziwienie.

Potem udaliśmy się na apel otwierający zimowisko. Po apelu zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Następnie każda z drużyn miała osobny apel. O dwunastej poszliśmy na mszę świętą. Chwilę po trzynastej byliśmy już w ośrodku.

Z zaskoczenia, kadra zrobiła nam serię alarmów. Najpierw cywilny, a potem mundurowy. Po alarmach udaliśmy się na obiad. Była zupa jarzynowa, a na drugie danie spaghetti.

Po godzinnym LB rozpoczęła się gra kadry, na której musieliśmy przekonać klany, aby przyłączyły się do nas. Na koniec gry było podchodzenie wieży, gdzie trzeba było znaleźć mapę.

Na koniec dnia był kominek, na którym Jędrzej opowiadał historię o austriackim hrabim.

Ogólnie dzień był bardzo udany, najbardziej podobało mi się podchodzenie.

wyw. Ignacy Popiel, „Jastrzębie”

ZIMOWISKO 2025 – DZIEŃ I

Zimowisko 2025 – DZIEŃ I
Bukowiec, sobota 8 lutego 2025 r.

O godzinie 4:49 spotkaliśmy się w Głównej Hali Dworca Centralnego. Udało nam się chwilę pogadać i po kilku minutach ustawiliśmy się w szeregu. Następnie udaliśmy się na peron 4 gdzie po kilku minutach zjawił się pociąg. Naszym celem podróży była Jelenia Góra.

Minęło już kilka godzin podróży. Mimo krótkiego snu wiele osób nie robiło sobie drzemki. Zamiast tego rozmawialiśmy, graliśmy w gry słowne i chodziliśmy po pociągu. Dobry humor cały czas nam dopisywał.

Po dotarciu na miejsce zimowiska udaliśmy się do pokoi. Mieliśmy czas na rozpakowanie, a następnie udaliśmy się na obiad. Kiedy wróciliśmy do pokoi, każdy mógł dokończyć rozpakowywanie oraz odpocząć po podróży.

Zaczęło się ściemniać. W planach było ognisko lecz ze względu na pogodę musieliśmy zamienić ognisko na kominek. Na kominku każdy zastęp przygotował scenkę, dzięki której zastępy z innej drużyny mogły zgadnąć ich nazwę. Następnie każdy zastęp wybierał piosenkę. Po komiku wszyscy poszliśmy umyć się i położyliśmy się do naszych łóżek.

Jestem bardzo zadowolony z tego dnia. Mimo długiej podróży cieszę się ze wszystkiego co zrobiliśmy.

mł. Artur K., „Jastrzębie”

Drużynowy ze stopniem podharcmistrza!

Drużynowy ze stopniem podharcmistrza!
Siedziba MChH-y, 28 stycznia 2025 r.

W ostatni wtorek, 28 stycznia odbyła się Komisja Instruktorska zamykająca próbę podharcmistrzowską drużynowego „Eskadry” pwd. Jędrzeja Rosłana HR. Po godzinie rozmów o zadaniach i przebiegu ich realizacji zdecydowano, że Jędrzej wejdzie na „zielony szlak” podharcmistrzowski. Czekamy już tylko na rozkaz komendanta chorągwi, a z gratulacjami spieszymy do Jędrzeja i jego opiekuna – hm. Kajetana Kapuścińskiego.

(pwd. Jędrzej Rosłan HR)