Dziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 29 lipca – 2 sierpnia 2024 r.
Na przełomie lipca i sierpnia „Eskadra” w składzie 12 osób wzięła udział w wyjątkowym zlocie harcerskim. Równo w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ponad 800 harcerek i harcerzy z ZHR-u spotkało się z innymi harcerzami z organizacji harcerskich z całej Polski, by godnie uczcić tę okrągłą rocznicę. Przez 5 dni uczestniczyliśmy w wielu akcjach: grach, ognisku, akcji rozwieszania biało-czerwonych wstążek, malowaniu flagi, apelach, wizytach w muzeach i defiladzie!
Pomimo tłumów harcerzy na zlocie, udało nam się porozmawiać bezpośrednio z Kombatantem, a także pełnić służbę ze sztandarem Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy w najważniejszym dniu – 1 sierpnia. Byliśmy m.in. na Mokotowie, Powązkach i Kopcu Powstania. Wysłuchaliśmy wielu ważnych przemówień, w tym kombatanckich i prezydenckich.
Dodatkowo, 29 lipca w Cytadeli Warszawskiej miał miejsce apel drużyny, na którym szer. Bruno M. otrzymał chustę! „Eskadra” upamiętniła okres Powstania poprzez noszenie opaski powstańczej przez cały obóz letni aż do 2 października. Drużynowy Jędrzej Rosłan sfotografował całe wydarzenie, link do zdjęć znajduje się niżej.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni za tę niepowtarzalną, historyczną okazję do świętowania i poznania historii Powstania Warszawskiego. Na pewno zapadnie w pamięci Dziewiątkowiczów na długo.
(pwd. Jędrzej Rosłan HR)
Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1Frtu8IS8OfcRQEOd5ffBo88H65vuwI3I?usp=sharing

