słuzba

Służba na Dolnym Śląsku

16 powodzianom – służba na Dolnym Śląsku
Gorzanów, 28 lutego – 2 marca 2025 r.

Nasze kadry wzięły udział w służbie na rzecz powodzian poszkodowanych w trakcie kataklizmu który nawiedził południową Polskę we wrześniu 2024 roku. Grupa składała się z 14 osób: 6 instruktorów Szesnastki (szczepowy phm. Szymon Kotański, hufcowy phm. Mateusz Kaczkwoski, drużynowy Grunwaldu pwd. Tadeusz Rosłan, wódz 16 WGZ BZO pwd. Stanisław Uliński, wódz 16 WGZ SC pwd. Ignacy Hofmokl-Ostrowski oraz hm. Maciej Sadowski), 3 wędrowników (wyw. Jan Drużdżel, wyw. Jakub Borysik, ćw/HO Stanisław Mieleszkiewicz), 1 przyboczny(HO Franciszek Wieteska przyboczny Grunwaldu), 2 Zawiszaków (pwd. Tomasz Chmielewski i ćw. Grzegorz Stankiewicz), drużynowego 9 WDH Eskadra(phm. Jędrzeja Rosłana) oraz gościa(phm. Krzysztofa Hasinskeigo – referenta zuchów ŁChHy). Ekipa udała się do Pałacu w Gorzanowie na służbę, w ramach której wykonywali między innymi takie prace jak cięcie i sortowanie drewna, sprzątanie, odnawianie zniszczonych pomieszczeń oraz skręcanie mebli. W sobotni wieczór odbyło się ognisko, a tuż przed wyjazdem w niedzielę w popołudnie, zwiedzanie zabytkowego pałacu. Serdecznie dziękujemy za miłą gościnę

W drodze powrotnej odbyła się Kapituła HO, na której Stasiek Mieleszkiewicz podsumował pozytywnie próbę.

(MS, SzK)

Strona wpisuSłużba na Dolnym Śląsku

Dziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 29 lipca – 2 sierpnia 2024 r.

Na przełomie lipca i sierpnia „Eskadra” w składzie 12 osób wzięła udział w wyjątkowym zlocie harcerskim. Równo w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ponad 800 harcerek i harcerzy z ZHR-u spotkało się z innymi harcerzami z organizacji harcerskich z całej Polski, by godnie uczcić tę okrągłą rocznicę. Przez 5 dni uczestniczyliśmy w wielu akcjach: grach, ognisku, akcji rozwieszania biało-czerwonych wstążek, malowaniu flagi, apelach, wizytach w muzeach i defiladzie!

Pomimo tłumów harcerzy na zlocie, udało nam się porozmawiać bezpośrednio z Kombatantem, a także pełnić służbę ze sztandarem Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy w najważniejszym dniu – 1 sierpnia. Byliśmy m.in. na Mokotowie, Powązkach i Kopcu Powstania. Wysłuchaliśmy wielu ważnych przemówień, w tym kombatanckich i prezydenckich.

Dodatkowo, 29 lipca w Cytadeli Warszawskiej miał miejsce apel drużyny, na którym szer. Bruno M. otrzymał chustę! „Eskadra” upamiętniła okres Powstania poprzez noszenie opaski powstańczej przez cały obóz letni aż do 2 października. Drużynowy Jędrzej Rosłan sfotografował całe wydarzenie, link do zdjęć znajduje się niżej.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za tę niepowtarzalną, historyczną okazję do świętowania i poznania historii Powstania Warszawskiego. Na pewno zapadnie w pamięci Dziewiątkowiczów na długo.

(pwd. Jędrzej Rosłan HR)

Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1Frtu8IS8OfcRQEOd5ffBo88H65vuwI3I?usp=sharing

Strona wpisuDziewiątka na zlocie harcerskim w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego